| D3I3 a întrebat:

De ce după ce mănâncă un măr și apoi bei apă, apa are un gust amărui?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te speli pe dinti de dimineata, este normal sa aiba gust amarui.
Marul in sine nu are gust amarui, dimpotriva, ar trebui sa fie dulce acrisor.

| D3I3 explică (pentru Violleta2022):

Mărul ca mărul, eu întreb de ce apa are gust amărui big grin

| Violleta2022 a răspuns (pentru D3I3):

Depinde de unde o bei, poate este sticla murdara, sau cana, sau s-a turnat ceva in ea...

| D3I3 explică (pentru Violleta2022):

Nu e asta, mai mereu se întâmplă asta după ce mănânc un măr și nu sunt singura. Toți colegii pe care i-am întrebat au zis că după ce mănâcă un măr mai mare și apoi beau apă, apa este mai amăruie.

Răspuns utilizator avertizat
| Kiwibibilă a răspuns:

Marul are niste chestii gen cele din pasta de dinti si stii ca si dupa ce te speli pe dinti mancarea e amara. Cica chestia aia ataca celulele care se ocupa cu gustul dulce.

| MedionTcO a răspuns:

Pai depinde de ce gust are marul.

| GabyAlexa a răspuns:

Nu,dar daca ai dantura slaba e posibil sa simti un usor gust amaru.

| GabyAlexa a răspuns:

Nu chiar, doar daca ai dantura sensibila atunci simti un gust amar.