| Harper_Andrew_1997 a întrebat:

De ce este black friday in Romania pe data de 17 si nu pe 24 ca in america (si restul lumii presupun)?

Din moment ce este o "sarbatoare" / traditie din afara nu ar trebui respectata si data?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La noi si Black Freeday se face in stil... romanesc.
Intai se maresc preturile, apoi de black freeday se scad inapoi. Si voila! S-a facut reducere!

In America reducerile sunt chiar si pana la 80-90%.
Ai vazut la noi asemenea reduceri?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asa a hotart eMAG acum vreo 2 ani si asa e

| gabicoo a răspuns:

E cu o saptămână mai repede pentru că în Românica avem internet mai rapid ca în America.
laughing
Acum revin la un registru mai serios și dau concluzia la care am ajuns eu:

De black friday - ul românesc ai ocazia sa cumperi la prețul real al produsului. Nici vorba de reduceri.
E o strategie de marketing.

| venividivici2017 a răspuns:

La noi este si normal, hotia se practica in toate formele ei "legale". Asta nu este Black Friday, este o tziganie de doi lei.De ex am vazut S7 Edge 32 GB la reducere de la 3400 lei, in prezent cu 2700 lei la Emag.Cu 2 sapt in urma l-am vazut la Media Galaxy cu 2400 lei, aceeasi versiune.O tziganie de tot rasul care daca ar fi posibil, ar fi in fiecare zi.Pacat ca sunt multi prosti in Romania care ii sustin!

| petitconseil a răspuns:

Nici nu e de mirare,pentru ca noi oricum suntem primii in topul celor mai rele lucruri,somaj, pensii mici, salarii mici, lipsa spitale, aparatura medicala.etc.etc.etc.,asa ca si la black friday-ul asta trebuie sa fim primii la pacaleala.

| xSega a răspuns:

Nu neaparat, pentru ca la noi nu e blackfriday real, e doar o imitatie pentru marketing fiindcă nici produsele nu sunt reduse, in America blackfriday se organizează in magazine nu pe net ca la noi, tot ce vezi pe la știri cum ca ar fi fost vândute milioane de produse e doar o minciuna, oamenii au început sa realizeze ca sunt aceleași prețuri ca tot timpul anului.

| FordMustang a răspuns:

Deci in America black friday chiar e black friday, eu personal nu am fost dar am familie acolo si se calca oamenii in picioare de black friday ce preturi au. La noi se face si in 17 si in 24 ca romanii sunt mai smecheri, dar la noi stai linistit ca reduceriile sunt aproape inexistente si am experienta, am vazut nu odata produse din wish list sau produse achizitionate de mine sau membrii ai familiei inainte de black friday scumpite cu 2 zile inainte numa sa aiba de unde sa reduca si tot ramnea mai scump decat pretul initial cu o saptamana inainte.