| anonim_4396 a întrebat:

De ce este interzis ca autoturismele sa fie remorcate cu ajutorul unui cablu?

Răspuns Câştigător
| fetitaCUPiscoturile a răspuns:

Deci in primul rand un cablu se poate rupe si accidenta celelalte masini din trafic, iar in al doilea rand daca masina este avariata sau are motorul oprit si nu are frani daca ar fi trasa prin cablu la frana ar intra in cea din fata.

deci raspunsul este pentru siguranta celorlalti din trafic

6 răspunsuri:
| coregame a răspuns:

Remorcarea e atunci cand un automobil incarca altul in,, spinare" => remorcarea nu se poate face cu cablul

| Gmcc a răspuns:

Nu ofera garantie 100% ca datorita greutati nu se va rupe! Indicat este o bara de fier sau ceva de genu! Am venit pe autostrada remorcati cu bara de fier si ne-au oprit 2 ochipaje de politie si nu ne-au zis nimic de bara! Iar ce este important la bara de fier este ca atunci cand masina din fata franeaza si cea din spate automat franeaza pentru ca teapa nu se "frange" ca franghia sau cablu! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca daca s-ar opri dintr-o data, cablul se poate misca, si s-ar ciocni ambele autoturisme. Scz daca nu are logica

| DanAmarandei a răspuns:

In momentul in care tractorul franeaza (tractor = vehiculul care tracteaza), tractatul, pentru ca nu are pompa de asistenta (servo frana) in functiune (pentru ca motorul e oprit), risca sa intre in tractor. In momentul in care legatura dintre cei doi e o bara metalica de 4 m, "autotrenul" format franeaza ca si intreg, lucrul mecanic dezvoltat de inertia tractatului este franat de forta de frecare exercitata de franarea tractorului.

| FerLin a răspuns:

Depinde de greutatea autoturismului remorcat si de faptul daca autoturismul remorcat are sistem de franare functionabil.

| Elena_Carrolina_1996 a răspuns:

Hey,astea sunt intrebarile din cartea de fizica de clasa aVI dar nu conteaza, ma ajuta si pe mine