| AndyAndrea a întrebat:

De ce iarna cele mai scazute temperaturi se intalnesc in Depresiunea Brasov?

Răspuns Câştigător
| Raducu1 a răspuns:

Cred ca urmatoarea explicatie e cat se poate de stiinfica.Bun, de pe munte se face rece si vine vantul rece.Acela calatoreste si spre depresiune si spre sud, dar noi vorbim despre cel care se duce spre depresiune.Calatoresc,fac ce fac,si ajung la alti munti(Depresiunea Brasov e inconjurata de munti).Cum muntii sunt inalti,el nu poate trece de ei, si ramane deasupra depresiunii, astfel formandu-se temperaturile reci.

2 răspunsuri:
| Giinger a răspuns:

Eu sunt din Brasov. Si nu e frig deocamdata. happy Nici macar nu a nins. Predomina muntele la noi si de aceea este atat de frig. Dar nu mai frig ca la Miercurea Ciuclaughing

| WTFuck a răspuns:

rolling on the floor) Pentru ca e muntele laughing)