| Illuminati2016 a întrebat:

De ce imi instaleaza Ubuntu GRUB-ul pe ssd- gresit? Am un ssd intr-un rack extern cu partitie 6gb windows installer bootabil si restul cu Ubuntu instalat, am selectat corect unde sa instaleze GRUB-ul lar tot timpul il pune pe celalalt ssd unde exte windows-ul instalat

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Deconectezi ssd-ul cu Windows-ul de la alimentare și instalezi Ubuntu și bootloaderul (grub-ul) pe celălalt ssd.

| Illuminati2016 explică (pentru GPA):

Pacat ca nu pot sa opresc ssd ul de pe placa de baza doar hard disk-urile sata

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand instalezi, fa tu manual partitiile si e un pas unde sa instalezi grub, si alegi ssd-ul si partitia care trebuie. Daca lasi guided si dai next next il pune automat unde gaseste si alte sisteme de operare.

| Illuminati2016 explică (pentru anonim_4396):

Degeaba ca tot u de nu trebuie se pune