| Anomim2025 a întrebat:

De ce în UK găsești oameni în vârstă prin baruri și cluburi, iar în România nu găsești deloc?

Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

E interesant ca mai toti au dat ca raspuns mentalitatea, si ca doar o persoana a vazut parte din realitate.
Cu cit au pensia cei din UK, pot fara probleme sa isi cheltuie o parte din ea prin baruri si cluburi, sa mai mearga o data pe an pe undeva in Europa, si sa traiasca bine din ce le ramane. La noi e situatia mai grava, putini pensionari isi permit asta, cei mai multi trebuind de cele mai multe ori sa traiasca de pe azi pe miine cu pensia lor, ca abia le ajunge pentru minimul necesar, ce sa mai vorbim de bani dati prin baruri si cluburi...
Fa si tu o comparatie intre 1000 de lire cit ia in medie un pensionar din UK si 1000 de lei cit ia in medie un roman... E o diferenta, nu?
Stiu despre situatia asta de la neamuri de-ale mele care au plecat dupa revolutie in Europa, pensionari si ei acum, acolo pensionarii o duc mult mai bine, si isi permit si alte chestii decat sa supravietuiasca din pensia lor de pe azi pe miine.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe langa mentalitate, batranii nostri nu isi permit luxul de a bea/manca in oras

| Freya1 a răspuns:

Cum se spune in alte comentari ca ai nostri sunt incuiati ca si ei ar trebui sa mearga in baruri cluburi ei bine nu....Mai bine isi folosesc pensia pentru lucuri utile decat sa le bea in baruri si in plus acum tineretul este mai impulsiv mai agresiv si este mai bine pentru un om in varsta sa nu se bage intre tineri si sa se odihneasca acasa sa isi duca batranetile linistiti.La noi in baruri ziua vezi doar alcolisti sau bischetari iar noaptea in club daca vezi vreun batran sigur e milionar si umbla dupa prospaturi deoarece oameni de rand au pensi mici sanatatea in pioneze si nu isi permit bantaiala pe mese

| minrest a răspuns:

Nu am stiut, eu i-am vazut in sant si am crezut ca au fost in bar sau restaurant mai intai.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pe cei din Romania ii vezi la colt de strada cu sticla de tuica langa ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Romania batranii au ramas pe vremea comunismului. Aici batranii traiesc inca in trecut. In UK nu am fost decat pe aeroport de unde am avut conexiunile catre America.

In state am vazut batrani la 80 ani in club. In cluburi din Las Vegas si Miami am vazut mult asta.

Batranii de la noi cum s-a dus lumina zilei, s-au retras in casa precum gaina. Se distraza doar ziua la barfa pe banca in parc sau in fata blocului criticand pe x pe y, sau la sah, table sau barbut pe bani. Acesta este batranul de Romania. Umbla doar ziua. Noaptea se ca.a pe ei de frica.

| FoxyM a răspuns:

Salutare! Mentalitatea frate!laughing

| tril a răspuns:

rolling on the floor cred ca ai vrut saa spui invers. Cu exceptia cluburilor de dans, fireste.

| Ivy86 a răspuns:

Pentru ca majoritatea bătrânilor noștri când au ieșit din comunism au avut parte de un soc cultural, și nu s-au putut adapta cum s-au adaptat cei mai tineri (de ex majoritatea bătrânilor regreta comunismul...pentru ca aia era lumea în care ei au crescut).
Dar străbunici noștri (cei care sau maturizat înainte de al doilea război mondial) era mai ieșiți în lume. Făceau studii la Viena, Budapesta, ieșeau la teatru, opere, terase. Erau mai culți și rafinați. Toate astea au încetat când comunismul a venit la putere, cartea a fost înlocuita cu sapa, teatrul cu filmări comuniste etc.
Deci sper ca înțelegi cat de norocos ești ca ai parte de atâtea oportunități.

| minrest a răspuns (pentru Ivy86):

Dar atunci cum sa face ca pe vremea comunismului merrgeau la restaurant, terasa, bar de zi, etc? Crezi ca trebuie sa fi prea emancipat ca sa mergi la carciuma?

| Ivy86 a răspuns (pentru minrest):

Omul de rand din comunism avea puține alegeri. Restaurantul era înlocuit de obicei cu cantina, cafenea cu birtul. Asa erau vremurile. Dar în nici un caz nu vedeai vreun bătrân în discoteca. Și da, cârciuma și birtul de la colt de strada e în strânsă legătură cu nivelul de educație și cultura.

| Nyya a răspuns:

Deoarece populatia Romaniei este inchisa la minte, nu accepta lucruri noi.La noi daca vezi un batran intr-un bar il faci betiv sau ceva gen...Lasa-l frate nu vezi ca mai are o basina si moare? Lasa-l sa-si traiasca viata(cat mai are din ea desigur)...Cam asta gandesc eu big grin

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Nyya):

Tu in ce tara traiesti; ce mostenire genetica ai? sigur-sigur comentariul tau este eticheta!

| Swagmotherfuckers a răspuns:

Pai depinde, eu te asigur ca sunt și la noi, sunt chiar destui, doar ca nu ai căutat unde trebuie, fie sunt niște bețivi notori, fie sunt acolo ca nu mai au pe nimeni sunt singuri și caută companie, fie doar le este sete pe moment, iar în cluburi, da aici sunt de acord, dar care ar fi rostul lor, ce sa facă un om de 68 ani într-un pub?hee hee, singura lor distracție este tv - ul si cititul ziarelor, ca sa nu mai zic de Acces Direct.

| D4lid4 a răspuns:

Da, este o chestiune si de mentalitate in Romania. Dar sunt si la noi cluburi de 30+. Iti dau exemplu Clujul. Sunt vreo 3 cluburi de acest gen si e plin in fiecare weekend. Oameni cu varste de pana la 60 de ani vin sa se distreze. De asemenea mai vezi oameni in varsta la petrecerile de salsa. Sunt oameni care ies din rutina vietii de zi cu zi si aleg sa urmeze un curs de dans. Chiar daca sunt pensionari. Iar mai apoi se duc in cuplu, sau in gasca la petrecerile de salsa care se tin in anumite cluburi. Deci sunt si la noi. Nu e vorba de bani. E vorba ca nu li s-a creat pana acum mediul pentru a face anumite lucruri. Dar incet incet se contureaza. happy