| dalix a întrebat:

De ce la agentie cand verifica pretul unui bilet de avion iti spune si cat costa taxa de cala (adica bagajul) si pe calculator cand caut pe net nu apare... decat taxa de aeroport?

1 răspuns:
| Faberlic a răspuns:

Din cate stiu eu in banii pentru biletele de avion intra si cateva bagaje minim 5kg de pers, in avion ai voie sa ai o geanta medie (de persoana ) si sa nu fie grea. Dar asta difera de la o agentie de zbor la alta. ca sa nu ai probleme la vama, obiectele ascutite lasa-le in gentile care vin apoi, adica sa nu le ai la tine in geanta in avion. Uite niste detalii: "
Norma de bagaj acceptată gratuit la transport pentru infant nu se cumulează cu norma gratuită a adultului însoţitor. Depăşirea normei de bagaj acceptate gratuit la transport pentru infant conduce la aplicarea tarifelor de excedent de bagaj.
Numărul maxim de piese acceptate per pasager variază în funcţie de aeronava TAROM cu care este operat zborul respectiv astfel:
maxim 3 piese per pasager în cazul aeronavelor de tip ATR 42/72
maxim 10 piese per pasager în cazul aeronavelor de tip Boeing 737 şi Airbus
Pasagerilor nu le este permis sa transporte urmatoarele obiecte in bagagele de cala:
Obiecte explozive si/sau substante incendiare( munitie, capse explozive, detonatoare, imitatii de dispozitive explozive, cartuse fumigene, pulberi explozive, plastic exploziv etc).
Aceste reglementari se aplica numai pe zborurile operate de TAROM cu aeronave proprii. In cazul curselor operate in regim code-share de partenerii TAROM este posibil sa se aplice alte reguli impuse de operatorul zborului. Ca sa stii exact cat este maximul de kg acceptate este sa suni la agentie pentru a te informa. Le spui ca ai vrea sa pleci cu ei si ca vrei sa te informezi. Sa afli macar cu ce avioane se zboara ca in cazul in care nu au ei raspunsul exact, sa suni la aeroport.