| Illuminati2016 a întrebat:

De ce la magazinele chinezesti gasesti becuri incandescente?(parca au fost interzise acum ceva timp).am vazut de la 40W pana la 300W.Mi-am luat unul de 200W

11 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cred ca voiau sa le interzica.
Se gasesc in orice magazine, de la 40W pana la 100W.

| dannyel86 a răspuns:

Inca se pot folosi. Daca se gasesc la comercializare, interdictia totala nu e pusa inca in aplicare.

Bula
| Bula a răspuns:

Ti-ai cumparat resou pentru pesti, la acvariu?
Sau faci clocitoare speciala cu iluminare de zi? laughing

Tot la chineji gasesti becuri cu Led care consuma de 8 ( opt! ) ori MAI PUTIN energie electrica decat un bec incandescent cu acelasi intensitate luminoasa!

Daca-ti luai doua becuri cu Led de 12W, luminozitatea ar fi fost la fel, dar consumul de curent de nici 25W.
Intr-un an ti-ai economisit mai multi bani decat costa cele doua becuri.

Mai exista si posiblitatea sa folosesti reflector cu Led de 25 - 50W, care sunt bune si pentru iluminare stradala... happy

| darrio2007 a răspuns:

Nu sunt inca interzise. Cine te-a pus sa iei bec de 200W? Gaseai si becuri economice cu un consum mult mai mic si de aceeasi luminozitate.
Cand n-ai cap, vai de picioare.

| Illuminati2016 explică (pentru darrio2007):

Am acasa un bec led de 45 de lei care vede cat unul de 150 dar calitatea luminii nu se compara cu cea a filamentului cri 80 led vs 99+ filament

| darrio2007 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Cu 45 de lei? Ai bani de aruncat. Osram?

| Illuminati2016 explică (pentru darrio2007):

E Osram dar tot nu se compara cu Philips hue care e 2-300 ron

| darrio2007 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Chiar ca ai bani de aruncat.

| Illuminati2016 explică (pentru darrio2007):

Nu am Philips hue lol ca de iti iei unul si ti se arde dupa ce iti expira garantia poti sal arunci

| darrio2007 a răspuns (pentru Illuminati2016):

Pana la urma ce ai? Philips sau Osram?

| Illuminati2016 explică (pentru darrio2007):

Am Becuri Osram, Philips si ceva no name uri, si ceva becuri cu descarcare in gaze pe care nu prea le folosesc