| Kiki20098 a întrebat:

De ce majoritatea cartuselor sunt mai scumpe decat o imprimanta (de fapt decat imprimanta pe care vreau sa mi-o iau :Multifunctional Inkjet color Canon Pixma MG2550s.)

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este produsul perfect pentru prosti.
O pagina full-color ti se tipareste sub 1 leu la un copy center. Cartusurile trebuie sa le schimbi dupa 20-50 pagini full color si te costa umplerea cca. 15 lei daca le duci la umplut.

Eu folosesc o imprimanta laser HP de peste 10 ani, cartusul trebuie umplut dupa 1-2000 pagini de text tiparite, nu se usuca tonerul in caz de nefolosire (ca la cerneala) si costa doar cca. 50 lei umplerea.
Anual mai merg sa tiparesc 5-10 pagini color si ma costa sub 10 lei total.

| Violleta2022 a răspuns:

Este o chestie de marketing!
Vand aparatul atat de ieftin sa te tenteze sa-l cumperi, chiar daca ei nu castiga din vanzarea lui, pentru ca iei castiga foarte mult la consumabile, adica la tonerul/cartige/ ink pe care trebuie sa-l cumperi si sa-l folosesti, ca sa folosesti printerul respectiv.

| gabicoo a răspuns:

Trebuie sa traiasca si ei pe spatele cuiva. Nu?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Marketingul inseamna sa te prosteasca cu scula ieftina si apoi sa te jumuleasca la consumabile. Regula de aur a comertului.

| Kiki20098 explică:

Inteleg,inteleg ce spuneti Dar daca folosesc cerneala neagra pur si simplu ca eu n-am nevoie de color, ca eu am nevoie de scos doar informatii de pe PC.Deci cand ma costa cerneala neagra.

P.S Nu vreau sa ma duc la niciun centru de copiere, vreau sa am imprimanta mea personala.