| Anomim2025 a întrebat:

De ce mâncarea nesănătoasă (Fast Food) este în general mai gustoasă și mai savuroasă decât mâncarea sănătoasă?

8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Asta ma intreb si eu mereu.Dar cred din ce auzisem ca au niste ingrediente (E-uri) care le fac sa iti dea dependenta si sa vrea creierul cat mai multa mancare de acest tip.
Da, poti fi dependent si de mancare fast food.happy
Oricum o data la luna nu strica sa mancam fast food dar NU mai mult.
Stau si ma gandesc ce bine ar fi, ce ideal ca mancarea asta fast food care e foarte gustoasa sa fie si sanatoasa, dar na, lucrurile stau altfel.
Zi faina.

| Drimmero a răspuns:

E facuta sa dea dependenta, sa atraga cat mai mult clientii, e nesanatoasa mancarea asta, dar prea ispititoare de multe ori,, eu mananc rar asa ceva, cand chiar nu am incotro si sunt plecat departe de casa si mi-e o foame infernala.

| Nemessys a răspuns:

E ca si cum ar fi un drog. Odata ce fumezi o tigara de exemplu, bineinteles ca-ti place si parca ai mai fuma inca o data. Dar in comparatie cu mancatul unui corn, e altceva. Ala iti vine sa-l mananci o data la 2 luni. dar tigara...

Asa si mancarea de fast food. Ne ofera gustul ala placut si bineinteles ca vrem mai mult ca na. intre o pizza si o mancare care nu ne place gustul dar e 100% sanatoasa, bineinteles ca creierul nostru trage la pizza.

Acuma, daca mananci o data la nu stiu cat timp, ba, sincer nu au ce sa-ti faca. Doar nu ai sa vii mort de oboseala acasa si sa stai tu o ora sa mori de foame pana iti faci de mancare. Asa mai bine cand vii de la munca, te duci la un fast food, iti iei si tu 2 felii de pizza, le mananci si macar iti mai tine de foame pana cand iti faci tu de mancare.

Oricum, poti sa mananci cat doresti din moment ce mancarea nesanatoasa este cat de cat echilibrata cu cea sanatoasa.

Eu nu ma dau in vand dupa mancare sanatoasa. Mai mananc un mar, o banana, cand a mai fi. Ba chiar foarte des mananc, insa nu le mananc ca sa fiu santos. O fac asa. de pofta. Ma cam doare undeva de asta. Oricum nu vreau sa traiesc foarte mult timp. 60 si ceva... 70-80 de ani mi-e suficient. Cat despre greutate. no. tongue In niciun caz. rolling on the floor Asa ca daca vreau sa bag ceva pe gura, bag fara nicio retinere. tongue

| ALGator a răspuns:

Mincarea preparata este conceputa ca sa dea satisfactie gustativa maxima, ceeace la rindul ei produce si dependenta (ca orice lucru care ne place).
Printre altele, cum scria cineva aici, contine glutamat de sodiul, unul din cele cateva zeci de subtante care accentueaza, favorizeaza gustul placut al mincarii.
Aceste substante nu sunt neaparat artificiale. De exemplu glutamatul de sodiu exista si in laptele mamei.
In legatura cu mult discutatele E-uri, acestea sunt adaosuri alimentare diverse, de origine alimentara, chimica sau sintetizata care au fost clasificate de EU. Sunt peste 1000 si de aceea nu se poate spune direct ca ele sunt daunatoare sau folositoare. Doar sunt...
Mincarea "Fast Food" are si alte elemente prin care e atractiva psihologic. Aspectul, ambianta (pe care unii o percep ca fiind placuta) si pretul mai mic. Atunci cand pentru citiva lei in loc de cateva zeci de lei maninci o astfel de portie, centrul placerii se activeaza in mod suplimentar. Gindeste-te ca exista oameni care poate nu isi permit o mincare mai decenta intr-un loc mai curat. Vin la fast food si sunt fericiti pentru o clipa.
Fast food in sine nu e,, nesanatoasa". Nesanatos e modul unilateral de a te hrani, din care excluzi categoriile verdeturi-fruct, lactate, paste si amidon, carne inclisiv peste. Pentru ca aproape toata mincarea poate fi,, periculoasa" (citiva litri de apa pura bauti dintr-o data sunt toxici si pot provoca moartea) daca e consumata in mod exclusiv. Ca si cu multe alte lucruri din viata, trebuie sa raspindesti riscurile, sa pui ouale in mai multe cosuri ca sa nu se sparga toate.
In privinta legumelor-fructelor produse industrial, efectele sunt asemanatoare.
Rosiile contin licopen (E-160!), o substanta care are efecte pozitive (nu,, beneficii" cum s-a invatat lumea sa spuna gresit) pentru sanatate. Desi este un "E"! Problema e ca soiurile de rosii cu mult licopen, al dracului de,, sanatoase" costa prea mult ca sa fie cultivate si vindute rentabil. In locul lor, se cultiva rosii si alte zarzavaturi care arata bine, cresc repede si mari, rezista la transport si stocare. Acestea nu sunt in sine rele (nu ca ar avea otravuri prin ele) dar nu sunt gindite in primul rind pentru binele corpului. Unele nici nu au cine stie ce gust.
In rest, nu vei muri daca te delectezi cand si cand cu un pahar de Coca Cola, un hamburger, niste cartofi pai plini de sare sau mai stiu eu ce. Daca in restul timpului te hranesti variat si nu esti sedentar. Si trebuie sa mai ai si gene din cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| Daniel9988 a răspuns:

Are glutamat de sodiu (E621).Citeste mai multe despre el aici:
http://cesamancam.ro/e621-glutamatul-de-sodiu.html

| alexsil05 a răspuns:

Mancarea Fast Food arata bine, are multa carne, multe ingrediente care cum le vezi, esti curios sa vezi cum este, ce gust are. Cine n-ar manca un Big Mac? De aceea iti arata mancarea in reclamele de la TV, ca sa ti se faca foame si sa mergi la restaurantul lor sa mananci, iar dupa ce-ai mancat, o sa fii usor luat pe val de mancarea Fast Food. Mancarea sanatoasa, in schimb, are doar legume, fructe, alimente obisnuite, Daca-ai pune 1000 de oameni sa aleaga intre un meniu Fast-Food si o salata, ar alege sigur prima varianta.