| SelenaTpu a întrebat:

-De ce multe capitale au arc de triumf?

10 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai arcul de triumf are o însemnătate. Sunt construite cu un scop

| SelenaTpu explică (pentru suntserios):

Si acel scop este? :-)

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru SelenaTpu):

Nu au nici un scop.Au fost construite să își arate măreția, puterea și faptul că sunt mândrii de realizările lor ca, conducători și prin asemenea construcții impunătoare să vadă toți, să ia aminte și să rămână dovezi peste ani, lumea să îi pomenească. Dovada ești chiar tu că acum după trecerea atâtor ani te întrebi ce și cum cu acel arc de triumf.

| suntserios a răspuns (pentru SelenaTpu):

Măcar ăla din București știi ce semnifica?

| SelenaTpu explică (pentru suntserios):

Spune-mi tu.

| suntserios a răspuns (pentru SelenaTpu):

Trist ca nu stii, e o chestie de baza a istoriei tarii noastre

| gabicoo a răspuns:

Pentru că armatele lor au participat la războaie! Iar trupele învingătoare au trecut pe sub arcul de triumf! Plus că e un monument de inspirație romană!

| Brizbriz a răspuns:

Pentru a arata *triumful* (arc de triumf, dooh) celor care trec pe sub el in vazul tuturor

insa in realitatea reala, nu stiu daca o sa iti placa raspunsul, e cam cinic, insa e corect:

ei bine, pentru a scarpina patriotismul prostimii, la fel ca fanfara militara, defilare militara, steagul natiunii, imnul natiunii, indoctrinare cu dragoste de tara, samd

patriotismul e unul dintre elementele cu care se controleaza prostimea, uita-te in Ucraina, decat sa isi accepte pierderile si sa faca pace, care ar fi benefica pentru TOTI, ucrainieni, rusi, si restul lumii pe care ne paste recesiune economica GRAVA, mai bine mor in draci, au distrugeri in draci, samd, ca doar sunt "patrioti", nu?!? angry

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Bănuiesc că s-au inspirat de la Napoleon.

| Loft a răspuns:

Sa treaca CEzar cu Vercingetorix cand vine din GAlia.