| Adry05 a întrebat:

De ce ne simtim obositi dupa o calatorie mai lunga cu anumite mijloace? (tren, masina, autocar etc.)

Răspuns Câştigător
| olga13surugiu a răspuns:

Deoarece intre corp și ochi se creaza o confuzie corpul sta pe loc nu simte ca se mișcă dar ochii văd ca te miști de aceea te extenuezi deoarece creierul tău nu înțelege asta, ți se poate și face greață sau sa ai senzații de amețeală.

| RAY a răspuns (pentru olga13surugiu):

Greata,senzatiile de ameteala nu au legatura cu oboseala

| olga13surugiu a răspuns (pentru RAY):

Am spus ca iti poate apărea greata sau senzații de amețeală nu am spus în mod cert ca e despre oboseala. Doar am spus ca la alții este greata sau amețeală.

8 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Salut. pentru ca stam si asteptam sa ajungem la destinatie :d

| Lucian4 a răspuns:

E relaxare a muschilor, nu e oboseala. la destinatie te astept cu 2 caini rottweiler, sa vezi cum ai sa fugilaughing

| RAY a răspuns:

Oboseala poate fi determinata de factori interni gen lipsa a unei diete bogate in fructe, legume, proteine sau datorita hipoglicemiei sau datorita ciclului menstrual, ca mergi cu mijloacele de transport isi vine somnul e ceva normal iar senzatia de somn duce la oboseala, greata si ameteala nu au legatura cu oboseala aia e altceva

| Adry05 explică (pentru RAY):

Ma refeream la mijloace de genul tren, masina pe distante lungi etc. si ziceam ce anume determina aceasta oboseala ca pana la urma doar stam pe un scaun mai multe ore, nu depunem efort si totusi ne simtim obositi la sfarsitul calatoriei.

| RAY a răspuns (pentru Adry05):

Oboseala nu e mereu cauzata de un efort fizic, daca manci ceva dulce vei fi obosita

| udrescuf a răspuns:

Deoare ce intri intr-o stare de lene, ti se face somn, nu mai depui lucru fizic, si aceasta este cauza.