| Joker3134 a întrebat:

De ce nu am incercat pana acum sa simulam creierul unei furnici? Din moment ce ar fi mult mai usor decat al omului.

4 răspunsuri:
| N0xEterniS a răspuns:

Vorbim de 250.000 neuroni, am putea face simularea pentru ca avem puterea de calcul, dar ne lipstesc cunostintele in neurologie, retelele neurale, inteligenta artificiala.
Am reusit sa simulam un creier de vierme. are in jur de 300 neuroni.

Răspuns utilizator avertizat
| N0xEterniS a răspuns (pentru Joker3134):

Exact. Sunt ceva argumente pentru/impotriva, dar daca tragem linie, nu putem spune cu certitudine. ( inca )

Răspuns utilizator avertizat