| Bucur_Jean_1973 a întrebat:

De ce nu functioneaza camera web la laptop? leptopul este HP

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauze posibile:
- camera nu este pornita (la unele laptopuri se porneste si din tastatura, asemanator cu wifi)program
- nu sunt instalate drivere potrivite (se verifica in Device Manager, camera trebuie sa fie pe lista, fara semne colorate (galben sau rosu)
- camera nu este activata de careva din programe (doar unele programe folosesc camera, in rest este oprita)
- camera este defecta

Poti verifica functionarea camerei in Control Panel - scanere si camere.

| dannyel86 a răspuns:

Ori nu ai driverele pentru webcam instalate (le gasesti pe pagina producatorului, in sectiunea suport pentru modelul tau), ori nu ai activat camera din aplicatiile folosite. Ea nu lucreaza singura. Se poate utiliza doar prin programele de inregistrare video sau cele de socializare (Facebook, Skype, Messenger etc).

| Iunix a răspuns:

Când ai vrut s-o folosești și nu funcționează? Poate fi folosită numai în cazul unui apel video sau dacă folosești un program de înregistrare prin Webcam.

| cartidevizita a răspuns:

Incearca sa instalezi driverele din nou.