| Edyss10X a întrebat:

De ce nu imi merge microfonul? Am driver-ul Realtek HD Audio Manager si laptop-ul meu are doar o singura iesire, cea audio. Deci eu nu pot conecta boxele si microfonul deodata deoarece e o singura iesire. Boxele merg daca le conectez dar cand conectez microfonul mereu ma intreaba : Which device did you plug in? Si am doar 2 variante: 1) Headphone/Headset si 2) Speaker out si orice as alege nu merge, practic sunetul merge in microfon ca amandoua variantele sunt pentru audio... Cum as putea proceda sa imi functioneze microfonul? Ar trebui sa cumpar un adaptor audio? Unul pentru microfon si celalalt pentru audio(boxe etc.)?

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Este o mare greșeală să conectezi microfonul în ieșirea pentru căști! Nu știu ce model de Laptop ai, insă e foarte posibil să ai microfon incorporat fără să ai nevoie de unul extern. Dacă nu funcționează acel microfon intern, poți folosi o cameră web cu microfon încorporat dar cu USB Audio și nu mufă Jack.

| Edyss10X explică (pentru Admunssen):

Am laptop Asus X552L, are microfon incorporat dar nu e chiar stie cine ce, de aia as vrea sa bag microfonul meu dar nu stiu cum sa procedez, de asta m-as baza pe un adaptor in care sa pot baga microfonul si boxele/castile, daca stiti vreun adaptor de genul va rog lasati-mi un link sa pot sa imi achizitionez unul. Multumesc anticipat!

| Admunssen a răspuns (pentru Edyss10X):

Daca nu este o intrare de microfon nu ai ce face. Citeste ce am scris mai sus.

3 răspunsuri:
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Mai bine un Mixer si atunci ai si Microfon si Boxe si ai rezolvat ambele.
PS:Mixer merge sa bani mai multe sau poti sa ei mufa dubla (care poti conecta si microfonul si castile).

Mult Succes!
Si nu uita sa dai Funda celui mai bun raspuns care te-a ajutat.