| j1NNNx a întrebat:

De ce nu se fabrica mai multi bani pentru a merge totul perfect, pentru a nu mai exista foamete si saracie?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Banii reprezinta averea unei tari (rezerva de aur + capacitatea totala de a produce valoare noua pentru economie).
Averea tarii este relativ fixa si este reprezentat prin banii tarii, impartit ca si actiunile unei firme mari.
Banca nationala poate sa faca impartirea in oricate parti. Cu cat imparte in mai multe parti (bani) cu atat valoare de cumparare a unui ban va fi mai mica (si invers).

Pe scurt, daca s-ar tipari de 3 ori mai multi bani, atunci valoarea banului ar scadea de 3 ori.

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca... inflatie.

| doctorandus a răspuns:

Cati ROL face 1 RON?

Eu am o bancnota de o suta de trilioane de dolari zimbabweni.

| CuriousStuff a răspuns:

Pentru ca cu cat exista mai multi bani cu atat mai putin valoreaza fiecare ban. Adica daca o paine e 1 leu (sa zicem) si in Romania se face ce ai zis tu, adica sa se fabrice mai multi bani, painea o sa fie 10 lei, o sa avem mai multi bani insa o sa poti cumpara tot la fel de multe lucruri cu ei. Asta e o parte din ce se numeste "inflatie".

Răspuns utilizator avertizat
| Adiq a răspuns:

O sa scada valoare monedei noastre, o sa creasca preturile, tot acolo ajungem.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

*ramon2473 ar trebui sa te documentezi. Am invatat recent, banii care se scot intr-o tara au nevoie de o valoare echivalenta in aur care sa fie pusi de o parte de catre stat. Asa sunt legile europei. Si pentru ca o paine nu ar trebui sa fie 20000 lei...

| Seroquel a răspuns:

Elita mondiala probabil ne vrea saraci, prosti si usor de manipulat

| Ramadan_Omar_1994 a răspuns:

Uita te la problema asa:
Daca Mihai are 5 mere si Petre are 5 banane ei ar putea sa faca un schimb 1:1 ( Un mar pe o banana) deoarece valoarea fructului este egala.
Daca ar aparea Ion cu 45 de banane, Mihai ar avea posibilitatea de a lua 5 banane pe un mar deoarece merele vor fi mult mai rare