| CopilNertuy a întrebat:

De ce pe panourile de curent electric este pus afiș „Interzisă stingerea cu apă!"?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este din cauza ca ar face mai mult rau, deoarece s-ar produce un scurtcircuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai invatat la scoala ca apa este un conductor electric?

| Crap78 a răspuns (pentru suntserios):

Ba da.

| suntserios a răspuns (pentru Crap78):

Și nu găsești niciun legătură între curent și apă și de ce nu ar trebuie stins cu apa incendiul?

| Deracompjolu2 a răspuns (pentru suntserios):

Panourile de curent electric nu trebuie stinse cu apă deoarece este periculos.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Cati ani ai? Nu ai ajuns la electricitate la fizica? Iata ca materiile de la scoala nu sunt inutile cum zic multi.
Daca arde ceva si stingi cu apa, se face un scurtcircuit si amplifica incendiul. Mult mai rau.

| Crap78 a răspuns:

Deoarece este periculos.