| AlexeyMan99 a întrebat:

De ce prin 2003-2004 chiar 2005-2006 inca, era moda cu japonia si tot ce tine de ei prin Romania?

10 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

? Ce tot spui tu acolo? De fapt acum e la "moda", vad tot mai multi copii doritori sa invete japoneza, chineza, fani ai "japo-chine-filipinezilor si ce natii or mai fi, eu nu'i deosebesc) VIP-uri de ale lor gen, cu fel si fel de freze de pokemon, haine stramte si chiar rujati? Sau asa au ei buzele? Hm, trist. A, da sa nu uitam de acele desene animate, manga sau cum se numesc si acele anime sau dracu stile cum se numesc. Am vazut ca-s foarte populare pe la noi, app: sunt singurul care uraste asa ceva? (Anime si ce-o mai fi?)

| Adyy5 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Daca nu ai vazut in viata ta un anime de ce comentezi si sustii ca le urasti? sad
E patetic.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Adyy5):

E doar opinia personala. Gusturile NU se discuta. Decât să privesc 5 minute un anime d-asta de-al vostru, mai bine ascult trinitas. happy

| Adyy5 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

"E doar opinia personala"
Nu poti sa ai o opinie despre ceva ce nu cunosti sau vazut.
Si chiar daca vezi pana nu ai ceva cunostinte in domeniul respectiv nu poti sa-ti formezi o opinie.
Tu cum de ai opinie despre ceva formata pe baza a nimic? laughing

"Gusturile NU se discuta. Decât să privesc 5 minute un anime d-asta de-al vostru, mai bine ascult trinitas"
Te contrazici singur.
"Am vazut ca-s foarte populare pe la noi, app: sunt singurul care uraste asa ceva?"
Din moment ce gusturile nu se discuta de ce urasti faptul ca multora le place?
Fara supărare, esti incapabil sa porti o conversatie la acelasi nivel cu mine si argumentele tale sunt ivalide, plus ca te contrazici singur.
Esti penibil.
Si ca sa stii...am vazut multe filme si seriale,printre care numeroase anime-uri si pot spune cu certitudine ca multe dintre aceste anime-uri pe care tu la urasti atât de mult fara ca măcar sa fi vazut (ce penibil sa judeci fara sa cunosti)sunt mult mai bune in comparatie cu multe telenovele si filme văzute de mine.
Exact, gusturile nu se discuta.Mie-mi plac, poate tie nu, atunci de ce pnm comentezi inutil fara sa stii mai multe despre anime-urile pe care le urasti atât de mult si iti displac gusturile altora în materie de seriale/filme din moment ce gusturile nu se discuta(dupa spusele tale)?
Sunt populare, multe sunt chiar reusite.Ai vreo problema cu asta?
Cu faptul ca multora le face placere sa le vizioneze? Stii ca multe nu sunt pentru copilași?
Ca iti pot oferi o lectie de viata?
Ca iti pot stârni sentimente si emotii pe care un film obisnuit sau o telenovela turcească/indiană nu ar reusi sa le scoată la iveală?
Decat sa joc Clash Royale sau sa ma uit la telenovele mai bune vizionez un anime.Sigur,e doar parerea mea,fiecare are alte gusturi si nu judec.
Spre exemplu nu-mi place Clash Royale,dar e un joc popular si e chiar bun, aduce placere multora, atunci eu n-am nicio problema cu asta si nu pot sa urăsc asta fara sa fi jucat mai mult.
Atunci tu de ce urasti ceva ce nu cunosti, ararandu-ti astfel disprețul indirect fata de plăcerile altora si apoi spui ca gusturile nu se discuta? Te-ai contrazis singur si mie personal mi-ai format o impresie foarte gresita despre tine.
Nu ne cunoastem, deci chiar nu contează.
In fine ...alte argumente sustinute de nimic? Atât de penibil... laughing
Si trist in acelasi timp.
Vezi Koe no Katachi (A Silent Voice).
E un film anime foarte bun ce i-ar putea influența pozitiv pe multi dintre tinerii de azi si a un film reusit.Ce reiese din acest film? Nu-ti bate joc de cineva diferit fata de tine ca roata se intoarce.
N-are legatura cu aceasta conversatie, doar vreau sa stiu daca dupa ce-l vizionezi măcar 15-20 min vei cei aceeasi opinie.
Daca da...gusturile nu se discuta. laughing
Si eu pot spune acelasi lucru...Decat sa ascult trinitas de-al tau care e incomparabil cu anime-urile mai bine vad un anime. happy
Dar din nou, nu judec ca fiecare are alte preferințe.
Tac pac pa

| Adyy5 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Sper ca esti capabil sa citesti pana la final. laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Adyy5):

Te-ai atacat rau de tot. Nu-mi plac anime-urile si punct. NU-I urăsc pe cei ce se uita sau creatorii lor, de unde ai tras concluzia asta? De unde ai tras concluzia ca ma uit la seriale/telenovele/filme sau ma joc ClashRoyal? Am 2 ore de cand am iesit din tură de 12 ore, mi-ai dat un replay amarat la un raspuns de 2 luni, chiar n-ai ce face altceva mai bun cu viata ta? Nu ma uit nici la seriale, filme, telenovele, îmi împart timpul in munca, somn, gătit, mâncat, antrenamente, iar printre picături vizitez site-ul asta. Iti multumesc de recomandare, dar nu o sa ma uit. Nu-mi plac, înțelegi? Cum pot sa spun ca nu-mi plac daca nu le-am privit? M-am uitat de fapt am incercat când eram mai mic la Naruto (nu cred ca are legatura sau Naruto e vreo alta ramura a desenelor voastre?) De fapt ce tot zic aici? NU-MI PLAC. Trinitas-ul era o glumă. Referitor la prima frază, e de ajuns sa privesti 5 secunde ceva sau pe cineva si in capul tau automat iti faci o parere. Sa inteleg ca esti mare fan de te-ai atacat în halul asta? M-am dus la somn, ceau.

| Adyy5 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Lol? N-am spus ca ai fi un fan al telenovelelor sau Clash Royale. laughing
Morr
Mai citeste odată ca n-ai inteles nimic.Am dat doar un exemplu.
"...multe dintre aceste anime-uri pe care tu la urasti atât de mult fara ca măcar sa fi vazut (ce penibil sa judeci fara sa cunosti)sunt mult mai bune in comparatie cu multe telenovele si filme văzute de mine."
Nu era vorba despre tine.
Voiam sa spun ca si eu am lucruri ce-mi displac, aparent populare in rândul adolescenților, dar nu fac comentarii asupra acestui fapt deoarece gusturile nu se discuta.

"Nu-mi plac anime-urile si punct. NU-I urăsc pe cei ce se uita sau creatorii lor, de unde ai tras concluzia asta?"
Atunci de ce spui asta? Tine pentru tine.
Ai zis ca urasti faptul ca anime-urile sunt populare.Sunt populare ca le plac celor ce le vizionează.
Deci spunând asta ai afirmat ca nu-ti convine faptul ca cuiva ii place sa se uite la anime, deci preferintele persoanei respective.
Nu te mai contrazice.
"Iti multumesc de recomandare, dar nu o sa ma uit. Nu-mi plac, înțelegi? Cum pot sa spun ca nu-mi plac daca nu le-am privit? M-am uitat de fapt am incercat când eram mai mic la Naruto (nu cred ca are legatura sau Naruto e vreo alta ramura a desenelor voastre?) De fapt ce tot zic aici? NU-MI PLAC"
Deci ai vazut putin Naruto cand erai mic si ai ajuns la concluzia ca nu-ti plac TOATE anime'urile?
Rareori mai citesc ceva atât de ridicol si lipsit de sens.
Si eu ma uitam la Naruto la 11-12 ani si nu-mi plăcea.
Dar exista anime-uri si pentru oameni ceva mai mari.
Nu te oblig sa te uiți si nu spun ca trebuie sa-ti placa.Dar pur si simplu spui ca nu-ti plac si pe urasti fara sa fi vazut unul.
Nu poți sa urasti ceva sau sa tragi o concluzie fara sa stii mai multe despre acel ceva.
Mi se pare inutil sa comentezi astfel de aiureli fara sa fi vazut minim 5 anime-uri din alea calumea (Nu Naruto sau One Piece).
"Sa inteleg ca esti mare fan de te-ai atacat în halul asta?"
Nu-l poți numi atac,pur si simplu mi-am spus opinia despre o alta opinie nefondată, aparent inexistentă.
Nu sunt mare fan, ma uit câteodată.
Nu e mare diferenta intre un film/serial si un anime.
Doar ca in mare anime-urile au povesti mai bine conturate si sunt mai emotionante.
Cand spui ca nu-ti plac anime-urile e ca si cum ai spune ca nu-ti plac filmele sau serialele, oricare ar fi acestea.
In opinia mea un anime e mai bun ca un film, eu in comparatie cu tine care ai vazut la o varsta frageda putin Naruto sau altceva pentru copii am mai multe cunostinte in acest domeniu.
Pur si simplu nu-mi plac oamenii care trag concluzii fara a cunoaste acel ceva sau in cazul anime-utile fara sa fi vazut vreunul.
As fi reactionat la fel indiferent de subiect, fie ca e vorba despre anime sau altceva ca mare fan nu sunt.
Pur si simplu urăsc aceste persoane ce spun lucruri negative despre ceva fara a avea argumente solide sau o baza.

"Referitor la prima frază, e de ajuns sa privesti 5 secunde ceva sau pe cineva si in capul tau automat iti faci o parere"
Mi-am facut o părere dupa ce am vazut comentariile tale de la aceasta intrebare si o parte dintre răspunsurile tale la alte intrebari.
Indiferent de situatie un om cat de cat ok nu trage o concluzie despre ceva spunând ca uraste acel ceva fara vreo baza sau argumente.
Niciunul.De acolo si parerea mea despre tine.
"...e vreo alta ramura a desenelor voastre..."
"Voastre"? Dude, toti suntem oameni.
Daca eu ma uit la anime nu fac parte din alta categorie de oameni si nu-ti sunt inferioară.
"M-am dus la somn, ceau."
Ceau, data viitoare nu mai comenta inutil ca si un copil de 15 ani ca mine are mai multa minte.
Bonus:

"mi-ai dat un replay amarat la un raspuns de 2 luni, chiar n-ai ce face altceva mai bun cu viata ta?"

Comentariul tau anterior a fost mult mai amărât in comparatie cu al meu.Cel putin ce am scris eu are sens intr-o oarecare masura si am argumente sa-mi susțin opinia.
Desi are 2 luni comentariul ala mi-ai raspuns în cateva minute.
Lol, tu n-ai ce face cu viata ta.
Spre stirea ta invat de pe acum pentru a deveni medic, am sanse mari sa intru la un liceu de elită si mari sanse sa realizez mai multe in viata decat tine, mai precis mai multe intr-un an decat tine intr-o viata.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Adyy5):

Sterge-te bine in urechi, invata-ti cnp-ul din buletin si trezeste-te la viața.
"invat de pe acum pentru a deveni medic, am sanse mari sa intru la un liceu de elită si mari sanse sa realizez mai multe in viata decat tine, mai precis mai multe intr-un an decat tine intr-o viata". Uhh, sunt sigur de asta si sunt 100% convins că vei reusi de altfel. Hei, bHĂ, mhă happy pustane?! Revin-o la realitate. Pe internet toți suntem veritabili, nu? Nu-mi spui tu mie unde sa comentez si de ce sa o fac daca urăsc un lucru, s-a inteles? Daca erai asa destept si atat de "luminat" sa realizezi intr-un an mai multe decat mine intr-o viață, nu te abăteai de la drumul tau sa-mi dai un replay amărât, (vezi exemplul unuia de succes -> Elon Musk) si ce replay? În care încerci să îmi spui tu mie cât de minunate sunt niste desene de cct si ca sunt un mare dobitoc pentru faptul că nu-mi plac. Serios? Bhăaă?! =) Ce ai vazut tu in raspunsurile mele când 95% din ele sunt date la intrebari legate de sport, alimentație, suplimente și/sau odihna/accidentari? Restul de 5% sunt date in râs în funcție de intrebare. Ma pis pe impresiile tale de copil cordit, implicit pe tine si desenele tale. Da, îmi esti inferior happy. Nu te mai obosi sa tastezi cum iti bagi pulic@-n mama caci mi se rupe. Probabil faci parte din ăștia pe care i-am descris in primul raspuns cu freze de pokemon, îmbrăcați cu haine cu 5 nr mai mici si epilati pana si pe mâini asta explicând "atacul" asta al tau, tocmai de asta Inca O data ma pis pe raspunsurile tale "argumentate", nu vrei sa intelegi ca esti pres prost. Hai, baga-ma-n ma.ta.ncet si tandru, bai ELITĂ.

| Adyy5 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

"Uhh, sunt sigur de asta si sunt 100% convins că vei reusi de altfel. Hei, bHĂ, mhă happy pustane?! "
Nu este atât de greu sa ajungi medic si sa faci o facultate in strainatate daca mergi la profilul corespunzator, la un liceu cat de cat decent si ai venituri. laughing
La capitolul gramatica stau mai bine decat tine desi sunt un "pustan", la fel si cu logica.
Nu stiu ce facultate ai, dar uita-te atent la raspunsurile mele si compara-le cu ale tale.Indiferent de ce vei spune tot iti sunt superior dupa modul în care ma exprim si argumentele pe care le aduc cand imi susțin opinia.
Diferenta intre noi e ca de la cer la pământ, dar nu are rost sa ma cert cu o persoana la nivelul tau, asa ca asta e ultimul meu mesaj catre tine.
Esti liber sa crezi ce vrei.
Spre stirea ta eu provin dintr-o familie de medici/profesori si iau scoala in serios, având rezultate bune.
Deci da, daca-mi doresc pot deveni medic ca părinții mei si sa fac mai multe in viata asta decat tine. laughing

"Pe internet toți suntem veritabili, nu? Nu-mi spui tu mie unde sa comentez si de ce sa o fac daca urăsc un lucru, s-a inteles? "

NU POȚI SA URASTI CEVA FARA SA STII NIMIC DESPRE ACEL CEVA.
Atât de idiot esti ca nu poti sa intelegi un lucru atât de marunt? Stii...am vazut putin Naruto acum mult timp si urăsc toate anime-urile.Ce inteligent, acum ai tot dreptul sa comentezi despre toate anime-urile ca ai vazut atât de multe si ai tras concluzia ca le urasti si sunt de cct.Bravo!
Sigur,esti liber sa comentezi ce doresti cat timp e in limitele bunului simt si ai argumente sa-ti susții opinia ca altfel ii induci si pe ceilalți in eroare. Daca vrei sa te faci de r*hat (ca altfel nu stiu de ce ai posta asa ceva pe internet)e problema ta, dar tine pentru tine.
De ce mi-ar pasa mie sau altora ca urasti tu ceva fara vreun motiv intemeiat?
E ridicol, la fel ca toate comentariile tale anterioare si nefondate.
Da, postezi ce vrei cat timp acel comentariu nu e de cct si plin de abureli.
S-a inteles?
Citeste politica site-ului copilaș.

"Daca erai asa destept si atat de "luminat" sa realizezi intr-un an mai multe decat mine intr-o viață, nu te abăteai de la drumul tau sa-mi dai un replay amărât, (vezi exemplul unuia de succes -> Elon Musk) si ce replay? În care încerci să îmi spui tu mie cât de minunate sunt niste desene de cct si ca sunt un mare dobitoc pentru faptul că nu-mi plac. Serios? Bhăaă?! "

Nu te mai fa de cct si revino la realitate. Daca iti dau un replay pe care-l scriu în 5 minute nu inseamna ca n-as fi luminat precum pretind sau ca n-am ce face cu viata mea.
Dimpotriva,imi place sa le demonstrez altora ce fel de persoane de cct par cand scriu comentarii invalide.
Nu am sustinut ca ar fi atât de minunate si nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca ar fi de cct FARA SA FI VAZUT VREUNUL.
Dude,nu poți sa generalizez sau sa discuți despre ceva fara sa stii nimic despre acel ceva.
Asta tot incerc sa-ti zic,pe asta s-au bazat si comentariile mele anterioare,dar nu stii romaneste se pare.
Nu esti dobitoc ca nu-ti plac,esti dobitoc ca spui ca toate sunt de cct fara sa fi vazut vreunul si spui ca pe urasti si faptul ca sunt populare ca mno,ai tu o problema cu ele.
Asta te face dobitoc.
"Gusturile nu se discuta"
Asta contrazice tot ce ai zis pana acum,te contrazici singur încontinuu.

"Ma pis pe impresiile tale de copil cordit, implicit pe tine si desenele tale. Da, îmi esti inferior "

Poti sa te pisi ca tot inferior imi esti, tu, opiniile tale si gramatica ta.
Cum sa-ti fiu eu inferioară cand
cel mai probabil părinții mei castiga dublul alor tai, urasti lucruri fara a cunoaste ceva despre acestea, comentezi aiurea si nu stii sa te exprimi? Plus limbajul care spune tot.Crezi ca daca ma înjuri dai dovada de superioritate? laughing
Demonstrezi total contrariul.
Nu sunt fana anime, dar ORICARE ar fi fost subiectul, atunci cand vad pe cineva ca susține ceva FARA VREUN ARGUMENT incerc sa-i demonstez ca greseste.
Oricum, acele desene pe care le consideri ca fiind de cct vor fi întotdeauna deasupra ta.Asta ce te face pe tine? Un 0, un parazit infect mai precis.

"Nu te mai obosi sa tastezi cum iti bagi pulic@-n mama caci mi se rupe. Probabil faci parte din ăștia pe care i-am descris in primul raspuns cu freze de pokemon, îmbrăcați cu haine cu 5 nr mai mici si epilati pana si pe mâini asta explicând "atacul" asta al tau, tocmai de asta Inca O data ma pis pe raspunsurile tale "argumentate", nu vrei sa intelegi ca esti pres prost. Hai, baga-ma-n ma.ta.ncet si tandru, bai ELITĂ"

Da, tare superior imi esti, vad dupa gramatica si limbaj.Nu ma fa sa rad.Stai,prea tarziu. laughing
Pokemon nu joc,mi se pare o pierdere de vreme.
Ma uit la documentare in schimb,citesc,pictez,cant la vioara,invat sa intru la un liceu de elita (eu avand cele mai mari medii din clasa)si câteodată ma uit la anime-uri, nu Naruto sau alte porcarii.
Nu te voi injura ca părinții au stiut sa-mi ofere o educatie.
Cel putin am avut argumente în aceasta discutie in comparatie cu tine. Daca eu care fata de tine am reusit sa-mi susțin punctul de vedere sunt "pres" prost tu esti bastardul idioteniei si al retardismului mental.
Toate comentariile tale de mai sus nu au vreun sens.
Deoarece am spus ca ar trebui sa ai argumente cand sustii ceva (dar nici asta n-ai) ai inceput sa ma înjuri înjuri sa ma jignesti.
In mod sigur eu am avut dreptate, tu nu ai cum sa conversezi cu mine la acelasi nivel pe acest subiect din moment ce n-ai vazut un anime pentru a spune ca le urasti si nici pana acum n-ai inteles ca nu poti numi ceva e cct sau sa urasti fara a stii nimic despre acel ceva.N-are logică.
Daca vrei sa-ti demonstrez ca iti sunt superioara... uita-te mai sus la aceasta conversatie.
Tu ai scris degeaba despre nimic, acel ceva fiind ura ta fata de ceva ce nici n-ai auzit sau vazut, iar eu am spus unde ai gresit si ti-am demonstrat ca imi esti inferior si ca gresesti.
Daca ai realizat sau acceptat adevarul...Nu e problema mea.
In orice caz, aceasta discutie e castigata de mine in mod clar.
Hai, n-are rost sa stau la discutii cu prostii, pa. laughing

| Kyttynna a răspuns:

Cred ca romanii sunt fascinati de cultura japoneza care este destul de vasta si captivanta. E plina de varietati, de la templele budiste, la arme caracteristice, ceramica, gradini armonioase, ikebana, portul national, gheise, muzica, mancarea, limba vorbita, scrierea cu 3 alfabete, splendoarea pomilor cu flori de cires si mireasma lor care iti incanta simturile vizuale si olfactive, e pur si simplu fantastic. Multi dintre cei care au vizitat Japonia o descriu ca " una dintre cele mai frumose tari din lume". Probabil de aici si inspiratia...