| DenqOO a întrebat:

De ce s-a ales ca punct 0 longitudinal axa care trece prin vestul Europei si Africii?
De ce nu au facut-o sa treaca prin mijocul sau estul Europei. Sau chiar prin America?

Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

Te referi la meridianul Greenwich?
Din Wikipedia: "Până în 1884, peste două treimi din toate navele maritime îl foloseau ca meridian de referință pe hărțile lor."
https://en.wikipedia.org/wiki/Prime_meridian_(Greenwich)

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Dap, a fost ales conventional. Nu are nimic special in sine.

| goguPatent a răspuns:

Pentru ca a fost aleasa de un englez, de aia trece pe la ei

| Eisenheim a răspuns:

Probabil acolo e jumătatea pământului, ca și cum ar fi o lebeniță și o tai fix in jumătate, sa nu se supere copii happy laughing cred că acolo e jumătatea distanței dintre poli happy

| NunuNini a răspuns (pentru Eisenheim):

Aoleeeeu!
Stii cum arata globul pamantesc? Jumatatea distantei dintre poli, este ECUATORUL!

| Eisenheim a răspuns (pentru NunuNini):

Întrebarea era,, de ce s-au ale ca punc 0... " Deci la întrebarea asta cred că am răspuns corect happy laughing la cealaltă,, axa câte trece prin vestul Europei și Africii? Da, acolo am greșit, mulțumesc pentru corectare happy