| SelenaTpu a întrebat:

De ce se schimba cardurile bancare la o anumita perioada de timp?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista mai multe motive
-siguranta
-uzura fizica
-rebranding-ul bancii

| sierra1 a răspuns:

Uzura fizică și (eventual) tehnologică

| Lioana a răspuns:

Ca sa actualizeze banca datele tale (buletin, adresa) si sa vada daca mai traiesti si nu iti foloseste altcineva cardul.

| Brizbriz a răspuns:

Ca sa te controleze, ca sa nu gaseasca cineva un card, dupa ce mori si sa iti scoata banii din cont pe care nu i-a revendicat nimeni (mai bine banca FURA banii aia)
in plus e si unul dintre elementele de siguranta, cand bagi cardul intr-o plata iti cere si aia, si verifica si aia

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Banca dă banii moștenitorilor. Au zece ani în care-i pot revendica.

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Iar bati câmpii?

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

Merci, same sheet to you dude
nu ti se pare?
hai sa iti explic:
cand ii spui cuiva asa ceva, TREBUIE sa ii spui si "de ce", altfel, pe rominiestie:
cine zice ala este, ca magarul din poveste tongue

| Brizbriz a răspuns (pentru doctorandus):

RRRRRRRRRRIGHT
deci, spui cu mana pe pipota, ca banca, in nemuritoarea lor mila si respect, daca mostenitorii NU STIU NIMIC de banii respectivi, or sa se duca si or sa le spuna, ca, uite sunt bani in contul asta, al decedatului si daca nu cumva, poate, poate, vreti sa ii ridicati?

RRRRRRRRRRIGHT
TU CREZI ceea ce spui?!?

| doctorandus a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu, dar daca vad cardul sigur stiu ca decedatul a avut un cont acolo. Si, sigur, trebuie sa faca succesiunea. Au zece ani la dispozitie.

| nukeyly a răspuns:

Securitatea datelor si sa mai faca banca ceva bani daca e cazul.

| Andreand a răspuns:

Pt ca expira