| Laurenţiu_Claudiu_Şomodi_1999 a întrebat:

De ce studii este nevoie de a intra in armata? Multumesc

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ca simplu soldat nu ai nevoie de studii, doar liceul si varsta intre 18 - 45 de ani.
Ca ofiter in armata, ai nevoie sa faci o Academie militara.

In toate cazurile de mai sus, ai de trecut proba medicala, pentru a fii declarat apt pentru serviciul medical (ochi, auz, boli, testare psihologica, examinare platfus, organe etc).
Sa nu ai cazier la Politie, sa nu fii fost implicat in infractiuni si alte chestii ilegale.

| sierra1 a răspuns:

Depinde pe ce post vrei. Ai ochit unul anume să discutăm la concret?

| Laurenţiu_Claudiu_Şomodi_1999 explică (pentru sierra1):

As vrea simplu soldat sa fiu gen mi s-a mai spus de la un prieten care este si el in armata de mai bine de cativa ani ca si cu 8 clase te poti inrola, din pacate nu mi am putut termina studiile

| sierra1 a răspuns (pentru Laurenţiu_Claudiu_Şomodi_1999):

Fă un efort mai treci 2 clase, ai altă viziune apoi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să poți deveni militar fără a absolvi un liceu militare, ai aici condițiile.
https://lege5.ro/......structiuni

| gabicoo a răspuns:

Heraldică

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Puștiule, absolvenții de gimnaziu pot opta pentru a deveni elevi la colegiile naționale militare. Toate bune și frumoase, nu? Doar că acolo trebuie să înveți, nu ai timp de telefon, calculator, sau mai știu eu ce, adio PlayStation/Xbox, adio Fortnite. După finalizarea studiilor, datorită cunoștințelor și deprinderilor dobândite, nu în Fortnite sau mai știu eu ce joc, ci în viața reală, absolvenții colegiilor naționale militare vor fi admiși în instituțiile de învățământ superior militar (academii militare) sau vor continua pregătirea în învățământul postliceal militar de formare a maiștrilor militari. Sper ca răspunsul meu să te ajute, nu lua în serios ceea ce am scris despre telefoane, calculatoare, console, și jocuri... big grin

| IvancencoVasile a răspuns:

Buna vreau sa întreb cu pot face armata dacă n-am părinți