| thepurge9005 a întrebat:

De ce sunt asa de multi romani agramati si copii pe Youtube-ul romanesc? In special copii, adica noi nu avem o populatie imbatranita, cu un procentaj de batrani masiv? Insa in sectiunile de comentarii americane nu prea vezi copii/oameni agramati si idioti in asa cantitate ca la noi. De unde vine problema? Internet ieftin si accesibil la tot taranul sau lipsa de educatie prompta?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde știi tu cum e in america?
De unde știi cați copii agramați sunt?
Ai făcut vreun studiu in aceste privințe?

| Drimmero a răspuns:

Ti-ai raspuns, tot taranul are internet. Cel mai periculos specimen e taranoiul cu internet.

| RAY a răspuns (pentru Drimmero):

Scrii tâmpenii, sunt mai mulți oameni educați, buni la sat decât la oraș

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu ma refer la oamenii de la tara muncitori ci la taranusii aia care se vad zmei cand au net.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Probabil ca ambele, insa nu este vorba doar de romani, peste tot unde este internet se cam intalneste acest lucru. Sa ne uitam la America big grin

| Frank51 a răspuns:

Și în America e plin de agramați, nu este o problemă specifică unei țări laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca nu esti prea iesit prin lume. Cauta "Americans say stupid things" pe YT si o sa ramai uimit de cat de prosti sunt Americanii de fapt.

| Vântulalb a răspuns:

Din start gandesti gresit! "noi nu avem o populatie imbatranita" Cu mici exceptii batranii scriu gresit. Inainte de 1989 se facea carte serios. Nu numai ca vorbeau si scriau corect, dar aveau si o cultura generala bogata.
Acum insa, cu indicatiile astea de a nu "stresa" copilul, nu se mai invata nimic. Mai rau si profesorii lor sunt din generatia tanara deja agramata. Asa ca, cine sa-i invete corect?
Inainte, chiar si o persoana straina putea sa-ti atraga atentia ca nu te-ai exprimat corect sau ai judecat ilogic. Acum, nu ai voie sa stresezi copilul, te reclama la politie ca l-ai agresat psihic, etc.
Internetul, ar fi bun. Dar e folosit gresit. E scapat de sub control. Nimeni nu verifica ce se posteaza, asa ca apar tot felul de informatii gresite/false.
Apropo de americani, inainte de 1989 noi aveam olimpici internationali la toate materiile. Americanii se temeau mai mult de romani care daca nu luau aurul, erau intre primele trei locuri.
E vorba de lipsa de educatie (de acasa, din scoala, de peste tot), de dezinteres, sau as zice mai degraba un interes major de a avea populatie analfabeta. Cu cat mai prost, cu atat mai bine. E mai usor de dezbinat si de manipulat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am observat asta.
Pai as anticipa mai multe cauze:
-populatia americii e mult mai mare si cam toti vorbesc engleza
-ca sa nu mai zicem si de strainii care le uemaresc clipurile si comenteaza si ei
-americanii au un sistem mai bun de invatamant. Noi mai mult asa, sa nu zicem ca nu avem. La final nu stim nimic. Trist e ca unii nici nu stiu unde sa puna cratima si virgula.
-Foarte multi copii din romanica noastra draga nu au acces la educatie din cauza zonelor rurale in care locuiesc, din cauza ca parintii ii pun la treaba. Unii sunt dusi la cersit, altii cu oile la pascut, altii fac 100 km pana la scoala. Altii nu au bani de rechizite.
-Un alt motiv ar fi ca sunt foarte multi oameni care efectiv nu au viata (vorbesc la figurat, desigur). Adica in sensul ca pur si simplu au probleme psihice, ori sunt copii prea mici lasati la telefon de parintii lor ori, cum am zis, niste trolleri fara viata si plini de frustrari care lasa comentarii aiurea doar pentru atentie.
Acestea ar fi o serie de motive pe care le-as gasi pentru aceasta problema.
Rezolvarea, inclusiv cea care tine de educatie e, din pacate, mai grea.

| Cretinul112 a răspuns:

Https://youtube.com/channel/UCs6UgbfK9PzajrH55pTNY8A privește asta. Nici eu nu înțeleg cum.

| thepurge9005 explică (pentru Cretinul112):

Baa, sa-l apere cineva pe gheiuț de AUR laughing

| Angelicc a răspuns:

Ai răspuns chiar tu, la final. Sunt unii copii care în clasele mari care nu stiu sa citească și sa faca calcule simple. Uneori nici nu trebuie să te gândești atât de mult.