| Razvan500Raz500Razvan a întrebat:

De ce vara este mai cald in Europa decat in tarile din Ecuator?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De incalzirea globală ai auzit? De aia e cald.

| Zuzu1991 a răspuns:

La ecuator ploua in fiecare zi... PUNCT
in Yurop, cand vine val de caldura, ploua din an in pasti, chiar poate fi si seceta si sa ploua la cateva saptamani

in plus mai sunt si betoanele, care retin caldura

| Alverto a răspuns:

Depinde in ce parte.
Te referi la Spania unde și când plouă e soare? Sau la mama Rusie in Siberia?
Deci depinde.

| Alverto a răspuns:

Și plus de unde ai aflat că e mai cald in Europa decât în țările prin care trece ecuatorul?

| Popa482 a răspuns:

Schimbările climatice și încălzirea globală sunt principalii factori care determină lucurile astea. În zonele Ecuatoriale ploile sunt mai frecvente decât în Europa.