| BiiBiis a întrebat:

De ce visez asa mult?
Mereu cand adorm visez toata noaptea (cel putin asa am eu senzatia) si nu ma pot odihni deloc sad Ce as putea sa fac sa nu mai visez atat? Mentionez ca sunt si ciudate aceste vise...

Multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca "subconstientul" este cel mai ascultator executant. In timpul zilei, constientul tau ii da de lucru subconstientului tau, in timpul noptii in timp ce dormi subconstientul incearca sa rezolve problemele constientului. Deci, daca ai probleme, incearca sa te gandesti la solutii si nu continua sa te gandesti la gravitatea lor, ia-le ca atare, rezolva-le, pe rand si apoi vei dormi mai linistit.

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Si eu visez foarte mult. Noapte de noapte. Uneori cate 3-4 vise. Probabil ai multe framantari, multe ganduri care nu iti dau pace.

| baietzelu a răspuns:

Incearca niste ceai de tei inainte de culcare cu vreo 2 ore.
Sa fie mai concentrat ceaiul. O sa te ajute, o sa dormi fara vise!

| smileyface a răspuns:

Data viitoare viseaza ca te culci happy
Incearca sa respecti orele de somn, culca-te devreme. Apropo. ce cauti la ora asta pe net? laughing

| Bianca206 a răspuns:

Nu stiu daca exista ceva pentru. chestia asta de facut, si mie mi se intampla la fel. Acum 2 zile m-am trezit plangand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eee parca ai fi singuratongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata tehnologia te face sa nu dormi bine:{televizor, calculator, lumina de la veioza. tot.}incearca sa le eviti inainte cu o ora de somn... apoi: incearca sa te culci pana in 11.si cand te pui in pat inchide tot.tv pc lumina.si ink ceva dopuri in urechi. si ceva pe ochi.iti va distrage atentia de la orice.chiar si de la ganduriwinking. bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alex sa visezi este foarte normal unele vise pot fi rodul imaginatiei tale.si eu am aceasta problema la fel ca a ta si nu am putut niciodata explica clar asta dar nu-ti face griji ca visezi mult...cauta la dictionarul de vise si iti arata

| sufletzeldegheatza a răspuns:

In ciuda experientelor, nu exista date certe in aceasta privinta. In orice caz, e falsa parerea ca un vis dureaza numai cateva secunde. Putem fi siguri ca unele vise dureaza atita timp ca si cand actiunea s-ar fi desfasurat in stare de trezire.

Totusi, alte vise, sunt foarte scurte, desi ne fac sa traversam o multime de evenimente sau situratii. Si, acest desfasuratori cu viteza este valabil, mai ales, pentru visele consumate cu putin timp inainte de trezire.

| JackandJones a răspuns:

Si eu care credeam ca sunt singurul, de 2 saptamani in continuu visez si visez si visez,problema la mine e ca visez si cele mai ciudate lucruri,am mai avut o perioada in care nu visam mult dar visam foarte activ daca pot sa zic asa,adica ma trezeam transpirat, plangand, bucuros etc...ideea e ca acum visez foarte mult dar nu ma afecteaza,. lucrul acesta adica sa transpir sau sa plang,oricum chestia e ciudata, dar am sa incerc sa ma culc mai devreme, in ultimul timp schimbari la mine au fost cu ora de culcare.adica de la 11-12 ma culc la 1-2, dar am si niste framantari////nah in fine o scot eu la capat, dar sper sa mai aflu ceva folositor de la voi