| binyo a întrebat:

De curand m-am mutat la bloc si nu prea inteleg treaba cu factura de la ista si intretinerea. De ce pe factura de consum individual Ista imi vine o suma(ex 350) iar la intretinere se afiseaza cu 100 lei in plus fata da Ista(ex 450). Raspuns urgent va rog!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O lista de intretinere cuprinde (in principal):
1-Cheltuieli/index contoare individuale, respectiv MC apa calda si apa rece
2-Cheltuieli pe numar de persoane, salubritate, gaze naturale, energie electrica
3- Cheltuieli pentru incalzire apartament
4- Subventie incalzire
5-Celtuieli pe cota parte unde intra valorile pentru ascensor, cheltuieli administrative, salarii, prestari servicii,contract de administrare, indemnizatii, buget de stat, reparatii asociatie, comision bancar apa rece/calda parti comune, apa meteorica, taxa calcul repartitoare
6-Fond reparatii
7-Penalizari procentuale
In concluzie la ce ai consumat se adauga asa numitele cheltuieli de regie.

4 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Nu se plateste nu mai consumul, mai sunt si altele care se platesc la bloc: salariile presedintelui, administratorului, cenzorilor, femeii de serviciu, se mai plateste fondul de rulment daca e nevoie, se mai plateste fondul de reparatii daca se fac reparatii, penalizari daca ai datorii etc...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai caldura si apa calda e doar o parte din intretinere... se mai adauga cheltuielile blocului curatenie, intretinere, apa rece, gaz sau cei mai ai tu acolo

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Probabil cei 100 lei in plus îi ai tu la fondul de rulment, ăia sunt bani din care se i-a pentru reparatii in bloc, lift terasa blocului, ca de aceea îi spune fond de rulment, sunt banii tai pe care ti stringe asociatia din plata intretinerii, cel mai bine intreaba administraorul blocului cand plătesti intretinerea, ce sunt cu sumele celelalte trecute in plus, sa intelegi si tu, ca ei stiu.

| anonimg a răspuns:

Încearcă să faci o poză la tabelul de la întreținere. Dar sa stergi si sa nu se vadă numele sau adresa de pe acesta. Poti sa folosesti programul paint din Windows pentru modificari, si apoi incarci poza pe un site de încărcat poze online, iar apoi ne vei da linkul ca sa vedem poza.
La mine este trecuta caldura in următoarea coloana dupa "Total"; deci nu este inclusa in totalul de plata. Poate sa fie si la tine la fel. Altfel nu îmi explic de ce iti vine suma aceasta în plus.