| Pufuletz_4230 a întrebat:

De curiozitate, masturbarea e un pacat? voi ati incercat vreodata? fundita la cel mai clar raspunshappy

Răspuns Câştigător
| zuzukaeu a răspuns:

Sper ca nu te deranjeaza prea tare ca raspunsul este de pe pe un site dar poate asa iti satisfac mai clar curiozitatea.
"Masturbare este un pacat?" - aceasta problema pe care o ridici tu este interesanta avand in vedere importanta pe care fiecare parte o da dezbaterilor, cu numeroaselor argumente pro si contra. Eu unul ma ocup de aspectul, hai sa-i spunem, "laic" al problemei si de aceea ce iti voi spune acum nu este parerea unui preot, este numai o parere personala.

Energia sexuala, ca oricare alta energie, poate fi folositoare sau distrugatoare, rezultatul depinzand de capacitatea de a o canaliza, de a o controla. Si aici, ca in toate celelalte aspecte ale vietii, trebuie sa existe MODERATIE. Sexul este o modalitate de a descarca tensiunea sexuala ce se acumuleaza. Dar tot ceea ce facem trebuie sa fie facut cu masura si intelegand ceea ce facem. Nu este normal sa te masturbezi pana la epuizare, nu este normal sa te masturbezi din plictiseala, numai fiindca nu ai nimic mai bun de facut.

Masturbarea nu este un pacat, asa cum nici a bea alcool nu este un pacat. Nu masturbarea este condamnata asa cum nu bautura este condamnata. De condamnat este caderea spiritului, pierderea controlului, faptul ca o placere poate ajunge sa te inrobeasca, poate ajunge sa te faca sa uiti ca esti om si trebuie sa te comporti ca un om. Masturbarea nu este o problema atata timp cat nu are repercursiuni negative asupra atitudinii tale, nu aduce schimbari in atitudinea ta, in relatiile tale sociale, nu influenteaza negativ relatiile pe care le ai in familie, la scoala, cu prietenii tai, cu pertenerul. Dar cand aceasta practica incepe sa scape de sub control, pot incepe si problemele...

Motivele pentru care oamenii se masturbeaza sunt cat se poate de diferite si in primul rand este placerea. Dar masturbarea nu trebuie practicata stict numai pentru placere. Masturbarea este, in primul rand, cel mai bun mod de cunoastere a propriului corp, a zonelor erogene, care este stimularea cea mai buna, cum creste tensiunea sexuala, cum se ajunge la orgasm, in cat timp se ajunge la orgasm. In timp se poate crea un reflex : daca exista conditiile din timpul masturbarii (zona erogena excitata, tensiunea sexuala) se ajunge la orgasm si in sexul cu partener. In timp se poate ajunge la controlul atat de mult dorit pentru a evita ejacularea precoce sau pentru a avea orgasm. Apoi masturbarea este un mod cat se poate de bun si mai ales cat se poate de sigur (nu exista probleme cu infectii sexuale sau probleme cu sarcini nedorite) pentru inlaturarea tensiunii sexuale, care se poate acumula in timp, in lipsa unui partener. Bineinteles mai exista si sportul, si meditatia dar exista un liber arbitru, ai dreptul sa alegi.

Placerea strict fizica trebuie tinuta in frau. Limitarea la aspectul fizic, transformarea masturbarii intr-o "nevoie" si ignorarea aspectelor psihic si emotional ce pot fi gasite numai in relatia cu un partener, este degradant. "De ce degradant?" poate ma vei intreba... fiindca numai aspectele psihice si emotionale ale unei relatii sexuale ne deosebesc de animale. Si apoi se poate crea o dependenta de acest aspect fizic, iar dependenta este considerata ca o moarte a sufletului, iar moartea sufletului este un pacat.

Autocontrolul este o trasatura individuala ce tine de educatia primita, de cultura pe care o are fiecare dintre noi, depinde de anturajul nostru dar depinde si de credinta. Iar lipsa de credinta este un pacat.

Trupul este templul sufletului si asa cum vei sti sa ai grija de trup trebuie sa stii sa ai grija si de suflet. Ai grija de nevoile trupului dar nu uita de nevoile sufletului.

4 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da poate sa iti cada mana sau degetu
Depinde de caz'
P. S Nu Nu este un pacat'
Este ceva normal `
Este ceva cu care te cunosti p tine!
Orcum
Daca ar fi sa facem tot ca la biblie
Nam mai fii oameni wtf?
Parazitii rull'z [; x]

| ancutsa13 a răspuns:

Biblia nu menționează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat. Totuși faptul că Biblia nu face aceasta mențiune cu privire la masturbare nu înseamnă în mod necesar că este un lucru corect. Majoritatea tinerilor practică asta chiar dacă, știm cu toții, puțini recunosc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este pacat. Nu stiu cum unii oameni pot spune ca nu este pacat, tot asa spun si despre alcool. Nu inteleg de ce unii oameni spun ca Biblia nu spune exact despre un anumit lucru daca este pacat sau nu, pentru ca in biblie gasesti raspuns la orice intrebare. Tot in Biblie spune ca alcoolul este pacat, exceptie atunci cand il bei pentru sanatate cum a facut Timotei si la Cina Domnului.

| Cristy19 a răspuns:

Motivele pentru care oamenii se masturbeaza sunt cat se poate de diferite si in primul rand este placerea. Dar masturbarea nu trebuie practicata stict numai pentru placere. Masturbarea este, in primul rand, cel mai bun mod de cunoastere a propriului corp, a zonelor erogene, care este stimularea cea mai buna, cum creste tensiunea sexuala, cum se ajunge la orgasm, in cat timp se ajunge la orgasm. In timp se poate crea un reflex : daca exista conditiile din timpul masturbarii (zona erogena excitata, tensiunea sexuala) se ajunge la orgasm si in sexul cu partener. In timp se poate ajunge la controlul atat de mult dorit pentru a evita ejacularea precoce sau pentru a avea orgasm. Asa ca nu cred ca masturbarea sa fie un pacat! O singura data am incercat sa ma masturbez! Asa cum consumul alcoolului nu e un pacat la fel si masturbare nu este un pacat, deoarece nu are repercursiuni negative asupra atitudinii tale, nu aduce schimbari in atitudinea ta, in relatiile tale sociale, nu influenteaza negativ relatiile pe care le ai in familie, la scoala, cu prietenii tai, cu pertenerul.