| Billieeeeeeeeee10 a întrebat:

De dimineață tot mi se zbate ochiul drept și nu știu ce pot să fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Parcă era de la carența de magneziu. Niște vitamine+minerale n-ar strica.

| alina2k18 a răspuns:

Se zbate pleoapa laughing nu ochiul lol.
Ia un supliment cu magneziu, calciu si D3 pentru 3-5 zile.

| laSoledad a răspuns:

Niste abandon al uitatului mult in ecrane n-ar strica.

| GouDidodino a răspuns:

Încearcă cu ser fiziologic si stai cu ochii închiși o perioadă

| Arahide40 a răspuns:

Am cautat pe google, puteai cauta si tu.

Cele mai incriminate cauze sunt lipsa de magneziu si de calciu din dieta, lucru care poate afecta toata musculatura, nu numai pe cea din jurul sprancenelor si ochilor (asa apar si carceii de la picioare). Recomandarea este de crestere a aportului de alimente bogate in acesti nutrienti (cereale integrale, seminte de floarea soarelui, dovleac, susan, plante cu frunze verzi).

Tot pe primul loc in cauzele aparitiei spasmelor oculare se afla si consumul excesiv de ciocolata neagra, cafea, alcool, ceai si alte bauturi energizante, astfel incat este bine sa limitati consumul acestor alimente.

Sunt si boli care pot duce la formarea de spasme ale pleoapelor: raceala, gripa, sinuzita, anemia, diabetul, insa aceste cazuri sunt rare. Bineinteles, lipsa odihnei sau stresul au si ele un rol in aparitia de reactii ale musculaturii pleoapelor.

Cauzele locale sunt: iritatii oculare, alergii, corpii straini oculari sau sindromul de ochi uscat. Astfel, ca sa aflati cauza exacta de ce vi se zbate pleoapa este bine sa mergeti la medic!