| anonim_4396 a întrebat:

De la cati ani poti sa te casatoresti fara acordul parintilor?
poti sa te casatoresti de la 16 ani?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Draga mea numai de la 18 ani poti face ceea ce vrei tu, pina la 18 ani trebuie sa ai acceptul parintilor.

5 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu se poate legal.

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Decat dupa ce implinesti 18 ani. Scuze. Am postat inainte sa termin

assiris
| assiris a răspuns:

Pina la majorat nu cred ca este posibil si legal. Dar iti dau un sfat. Fa-ti mai intii scoala, o situatie materiala, mai cresti putin - cu libertatea si beneficiile pe care le ai la aceasta varsta nu te vei mai intilni niciodata. Din experienta (a situatiilor intilnite pana acum!), foarte multi care au inceput casnicia prea devreme, chiar daca nu au arata asta sau nu s-au despartit, au regretat-o mai tarziu. Si apoi, sa stii ca o casnicie nu inseamna numai SEX, mai cere si alte obligatii (copii, asigurarea traiului pentru a doua zi, locuinta, taxe, impozite, boli si muuuuuulte alte probleme. Vrei sa te confrunti atit de frageda cu toate astea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Legea română impune acordul părinților în situația minorilor in cazul căsătoriilor sub 18 ani.
Un copil se consideră major după ce a împlinit vârsta de 18 ani.
Pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cu dispensa... dar nu este recomandat!