| Bianca26bb a întrebat:

De la Inviere, cat se mai spune "Hristos a inviat"?

Răspuns Câştigător
| want2bMajestic a răspuns:

Se zice sa aceasta salutare tine de la Inviere inca 40 de zile. Hristos a Inviat!

8 răspunsuri:
| mioara a răspuns:

IN FIECARE ZI PANA LA INALTARE

| jani a răspuns:

De la inviere si pana la inaltare...se spune...Hristos a inviat... dar nu toata lumea face asta...majoritatea fac asta numai in zilele de paste...

| CriSslsa3 a răspuns:

Se mai spune de la Inviere, pana la Inaltare. App:
Hristos a inviat! :*

| CriSslsa3 a răspuns:

App(iar): Dupa Inaltare, se mai spune,, Hristos s-a Inaltat'' timp de 10 zie.big grin

| CriSslsa3 a răspuns:

App: Dupa Inaltare se mai spune,, Hristos s-a Inaltat'' timp de 10-15 zile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune 40 de zile, pina la Inaltarea lui Isus la cer. Dupa Inaltare se spune 10 zile, pana la Rusalii, "Cristos s-a Inaltat"!
Rusaliile reprezinta Coborarea Spiritului (Duhului) Sfant, asa cum Isus a promis. ("...va voi trimite un mangaietor...")

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
De la Înviere până la Înălțare, mai exact 40 de zile.
În toată această perioadă se pot ciocni ouă roși.
La Înălțare se spune: Hristos s-a Înălțat.
Pa, pa.

| Eliel a răspuns:

Crestinii ortodocsi cinstesc si slavesc Invierea Domnului Iisus Hristos prin salutul asta care se foloseste pana la Inaltare. Ca nu vrei sau nu te intereseaza sa il folosesti arata cat de ortodox esti. Nici eu nu l-am folosit dar anul asta chiar tin sa il folosesc pentru a-mi aduce aminte mai mult timp de faptul ca Domnul Iisus Hristos a patimit rastignit pe cruce, a murit, coborand la iad a calcat puterea diavolului, a sfaramat portile iadului si a inviat a treia zi. Noi, poporul roman, incepem sa ne pierdem credinta, si odata cu ea o sa pierim si noi. Nu-i de mirare numarul avorturilor, imbatranirea populatiei si scaderea natalitatii, daca ne gandim la faptul ca ne cam pierdem credinta. Odata cu indepartarea de Dumnezeu o sa ne ducem si noi ca natie. Deja se intampla.