| Gorgeous1999 a întrebat:

De unde iau bilet ca sa merg cu ratb-ul? Si daca nerg fara se intampla ceva? Primesc amenda? Cat?

Răspuns Câştigător
| AlexDFY a răspuns:

De obicei casele de bilete sunt langa statile de ratb, costa 1, 30 o calatorie, dar iti pe card ul ala iti poti pune mai multe calatorii.
Nu se intampla nimic daca nu platesti calatoria atat timp cat nu urca un controlor, acesta iti va cere acel card, il va verifica si daca nu ai platit o sa iti ceara buletinul si iti va da amenda de 50 de lei. Orice amenda primita, daca este platita in 48 de ore, se plateste doar jumatate din ea, deci 25 de lei daca o platesti in maxim 2 zile. Daca esti destul de atenta, poti circula fara sa platesti. Daca vrei sa circuli corect, fara sa stai cu grija ca poate urca controlorul, atunci plateste.

10 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Abonamentul lunar RATB este 50 lei. Amenda este 100 lei, daca o platesti pe loc este 50 lei. Nu ai cum sa eviti controlul fiind atent, au ei grija de asta. Ca fata, chiar nu iti recomand sa fi gasita fara bilet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bilete poti gasi oriunde. Dupa cum e aici la mine, un bilet costa 2 lei. Amenda costa 50 de lei in cazul in care o achiti in 24 de ore. Daca nu faci asta platesti in jur de 100 de lei (daca trece termenul de 24 ore)

| kandaraki a răspuns:

De la farmacie!

| AutumnDay a răspuns:

Casele de bilete sunt amplasate cam in aproape orice statie. Ceri un card nenominal, pe care iti pui cati lei vrei tu. Cardul costa vreo 3, 5 lei parca, o calatorie costa 1, 3 lei. Cand urci in tramvai/troleu/autobuz, mergi si apropii cardul de aparat, pana cand piuie si iti arata cati bani mai ai pe card. Eventual rogi pe cineva sa ti-l valideze.

| Alexuta921 a răspuns:

Sunt case de bilet pe oriunde, costa 1, 30 o calatorie. Nu e mult.
Amenda costa 50 de lei, chiar nu merita mai bine iti cumperi o calatorie. happy

| Superior a răspuns (pentru Alexuta921):

Eu platesc doar daca vine controlorul, si de obicei vine foarte rar happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Daca ajungi in iad?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce oare?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Fiindca furi?

| minrest a răspuns (pentru Superior):

Alex, inainte sa inceapa controlul, nu se mai poate plati, daca apropii portofelul de aparat scrie pe ecran ''control''. Nu e o rusine sa nu stii, dar daca nu stii, nu vorbi. Iti recomand piesa BUG ''Vorbe''.