Întrebare recomandată | Dragomir_Nicu_1995 a întrebat:

De unde pot scoate adeverința de vechime, va rog?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

De la serviciul "Personal" al firmei.
In lipsa, adreseaza-te secretarei, contabilului sau chiar directoruoui /patronului firmei.

| MihaelaDart a răspuns:

Conform Hotărârii Guvernului României nr. 905/2017 privind Registrul General de Evidență a Salariaților (Revisal), poți obține Adeverința de Vechime în muncă astfel:

1. Adeverința de Vechime în muncă îți este eliberată de angajator, la data încetării Contractului Individual de muncă, însoțită de un Extras (Raport per salariat) din Revisal, datat și certificat pentru conformitate.
2. Adeverința de Vechime în muncă îți este eliberată de angajator, oricând, la cerere, tu având acest drept, oferit de lege, ca actual sau fost salariat. Poți solicita, de asemenea, un extras (Raport per salariat) din Revisal, datat și certificat pentru conformitate. Durata de acordare pentru Adeverința de Vechime în muncă, respectiv pentru Extrasul din Revisal este de maximum 15 zile de la data solicitării.
3. În cazul în care angajatorul se află în imposibilitatea de a-ți elibera Adeverința de Vechime în muncă sau Extrasul din Registrul General de Evidență a Salariaților (Revisal), poți solicita Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM), eliberarea Extrasului din care să rezulte activitatea desfășurată la respectivul angajator, în calitate de salariat. ITM îți eliberează documentul, în baza registrului electronic transmis de Angajator, în termen de cel mult 15 zile de la data solicitării, tariful fiind 20 lei per document, conform Ordinului MMFPSPV Nr. 826/2014 (cu modificările și completările ulterioare).

| danbnz a răspuns:

De la tanti Rodica de la personal.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Bagi o cerere la secretariat și ei ți-o scot.

| ywar a răspuns:

La paine am inteles ca se dau. La 15 covrigi cumparati primesti si o adeverinta de vechime.

| Simpatic a răspuns (pentru ywar):

laughing

| clementine667 a răspuns (pentru ywar):

Nici amuzant, nici relevant

| MarianWLF a răspuns:

Unde muncesti la resurse umane, de obicei daca nu iti elibereaza pe loc, e gata a 2 a zi.