| Mihai651 a întrebat:

De unde termenul ca oamenii ar fi insufletiti? adica sa fim seriosi noi am evoluat din animale in timp,numai ca noi avem ratiune, termenul de suflet pentru mine e fara sens! voi ce spuneti?

4 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Tocmai pentru că avem raţiune ne permitem să fim proşti. Animalele nu au raţiune, ele doar există. Nu au cum să fie proaste. Această inteligenţă ne-a deschis calea de a crede că poate e ceva mai sus decât noi. Animalele nu sunt conştiente de sine, noi suntem. Şi vezi că nu am evoluat "din animale", ci odată cu ele. Nu e tot aia. Sunt trunchiuri comune, dar în niciun caz recente.

| Mihai651 explică (pentru Gizăz):

Exact, pai si tu crezi ca dupa ce mori ajungi in rai, ba? cine crede tampeniile astea?

| Gizăz a răspuns (pentru Mihai651):

Nu cred. Spun doar că făra inteligenţa nu am fi construit religii. Religia e doar o consecinţă a raţiunii umane. Greşită? Probabil. Dar nu am văzut câini religioşi.

| Mihai651 explică (pentru Gizăz):

Asa e! dar tu crezi in viata dupa moarte? si ce anume daca nu rai?