| Unnumenefolosit a întrebat:

Deci, am cateva intrebari.
Urmează să plec in Spania cu avionul si vreau sa stiu:
1. Cam cat de mare e bagajul pe care pot să îl iau cu mine? Si ce am voie să iau in el?
2. In avion am semnal la date sau e wi fi acolo? laughing
3. O sa ma duc singura si nu am mai fost niciodată, deci ce trebuie sa fac acolo la aeroport?
Scuzati categoria, dar este cea mai frecventată si se raspunde mai repede. Mersi

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

1. Depinde de firma de unde ai cumparat biletul, intrii pe site-ul lor si acolo ai toate detaliile respective, respectiv dimensiuni
2. Logic ca nu.
3. Te duci cu bagajul si buletinul la orice check in de la firma unde ai luat tu biletul. Acolo iti vei alege locurile (sau poti face check in online sa rezervi de acasa locurile dar depinde de firma), iti ia bagajul mare si ramai doar cu cel de mana (de obicei rucsac) si te duci la poarta respectiva (o sa te indrume ei), vei trece printr-un scanner care nu ai voie sa ai chestii periculoase la tine s-a.m.d si iti va scana si bagajul de mana. Dupa te duci sa cauti poarta respectiva unde te vei imbarca catre avion si cam atat.
Toate aceste detalii le vei afla la aeroport.
Daca postai in categoria corespunzatoare, raspunsul era la fel de rapid.
Succes!

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de agentia aeriana cu care zbori, bagaj de 20 sau chiar 30 kg, cel de cala, iar cel de mana 7kg ori 10kg.
Intra pe site-ul agentieid e voiaj si vezi ce este interis si ce poti sa iei cu tine in bagajul de mana si in cel de cala.
Vad ca ai doar 15 ani, asta inseamna ca, trebuie sa ai Procura notariala, semnata de ambii parinti, ca esti incredintata cuiva la bordul avionului, sau ca ai un adult, care te insoteste.

| devilshelp a răspuns:

1. Daca vrei sa nu platesti iti poti lua o geanta de umar si drept bagaj un ghiozdan sau troller din ala mic special. Ai voie sa iei orice in afara de mancare, lichide, lucruri care ar putea exploda (brichete etc.), jucarii in forma de pistoale, pusti, grenazi etc. si cam atat
2. Drumul pana in Spania e scurt, telefonul trebuie dat pe mod avion si nu ai voie sa folosesti internetul. Daca nu ai mod avion iti inchizi telefonul. Poti sa asculti muzica, dar de pe o aplicatie care nu foloseste internet, in timp de telefonul e dat pe mod avion
3. Daca nu ai facut check-in electronic trebuie sa il faci in aeroport asa ca te duci cu 2-3 ore inainte sa se inchida portile. Daca ai check-in electronic nu uita sa il faci cu 24-48 de ore inainte de ziua plecarii. Dupa ce ai facut check-in-ul te duci sa iti verifice actele (daca nu stii intrebi pe acolo sau te iei dupa indicatoare) si dupa la bagaje, unde le pui intr-o ladita impreuna cu toate obiectele care contin fier (inclusiv telefon, chei, curea etc). Sa te descalti nu trebuie, doar daca te pun cei care verifica. In timp ce ladita cu obiectele tale trece pe banda si e scanata tu treci printre doua detectoare. Apoi politistii de acolo pot, nu e neaparat sa iti faca test de droguri (asta o fac la oamenii care par suspecti sau la nimereala). Nu e mare lucru, iti da cu o foita pe palme si pe pantofi care daca detecteaza droguri isi schimba culoarea. Dupa ce treci de acolo mergi in sala de asteptare pana incepe imbarcarea la avionul tau. Acolo arati buletinul si biletul mi se pare. A da, biletul poate fi atat electronic cat si de hartie, scos la imprimanta. Apoi te duci in avion si gata