| tanasedany a întrebat:

Detin un laptop HP Dv7-3165ef
8 GB RAM i7 720QM doua HDD-uri
Placa video de 1gb 128 bit Nvidia GeForce GT320M
Doresc sa schimb placa video cu una ceva mai bun gen macar un Nvidia GTX580M.
Doresc sa stiu cum sa fac sa schimb procesorul Grafic!
Multumesc anticipat! ^_^

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Intai de toate, trebuie sa te asiguri ca laptopul tau poate acomoda fizic, in carcasa lui, placa dorita de tine. Acest lucru e in general posibil DOAR daca exista sau a existat la vreun moment dat pe piata, modelul tau, cu acea placa. Dar ma indoiesc, de obicei un model se scoate cu 2 placi mai entry level, si alt model e folosit pentru placi scumpe si puternice. Diferenta dintre placile tale e mare, astfel ca ma indoiesc ca e posibil ce vrei tu.
Ai foarte putine variante la laptopuri. Tot ce poti schimba usor sunt RAM-ul si HDD-SSD. Pentru ca alea sunt piese cu format standardizat. Placile video pentru laptopuri nu au toate aceeasi forma si marime, din cauza sistemului de racire folosit. De multe ori se jongleaza maxim cu forma lui, ca sa poata fi maximizat, astfel incat sa raceasca cat mai eficient. Si un sistem de racire pentru GT320M NU poate raci o GTX 580.

Dar presupunem ca ar merge.
Trebuie sa cauti si sa gasesti noua placa dorita.
Cam greu, dar pe ebay gasesti totusi asa ceva, de la modele la care s-a ars fie ecranul, fie condensatori pe mainboard, etc.

Dupa ce ai placa, daca ai mai desfacut laptopuri, te poti arunca tu sa il operezi.
Trebuie desfacut aproape tot. Operatia in sine nu e super complicata, DAR trebuie sa ai grija cu 2 lucruri:
1. ideal ar fi sa faci poze, fiecarei componente si surub pe care il demontezi,
2. ai mare grija cum scoti mufele si de unde, (si cum le conectezi la loc.)

Cand e desfacuta toata carcasa, si ai ajuns la placa video, ii deconectezi fisa, misti usor placa sa se desfaca pasta de pe cipul grafic, si ar trebui sa se desprinda.
Pentru noua placa va trebui sa cumperi o pasta termica de calitate (Arctic MX2 sau MX4, Noctua NT-H1... Sau alegi ce vrei dar mare grija sa nu iei ceva ce conduce electricitatea).
Cantitatea de pasta folosita trebuie sa fie optima. Eu nu am mai desfacut placi video, doar procesoare, dar suprafata cipului e oarecum de aceeasi marime, deci o cantitate cam cat 2-3 boabe de orez ajunge. Va trebui bine intinsa, in strat subtire, pe tot cipul, cu ajutorul unui card.
Apoi incepi operatia inversa. Spre final, mare atentie trebuie acordata fișelor.

Daca nu ai nici un prieten cu experienta in asa ceva, care sa te indrume si asiste, nu te sfatuiesc sa risti. Mai bine platesti 150-180 lei si ti-o monteaza cineva care face operatia asta zilnic.

| tanasedany explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns, apreciez.
Chips-ul la placa mea video este lipit pe placa de baza si na ma gandeam ca poate aveti voi vreo solutie si sa stiu daca merita sa ma plimb cu Laptop-ul pe la service-uri sa nu pierd timpul de pomana.

| NLS a răspuns (pentru tanasedany):

In acest caz, nici o sansa.
Fiindca ai spus de nVidia GT320M, m-am gandit ca e dedicata (desi mi s-a parut suspect de slaba pentru o dedicata).
Daca e "sudata" de mainboard prin pinii aceia, nu ai cum sa o schimbi, mai ales tu.
Si nu se baga nici un tehnician la asa ceva, e prea complicat si nu renteaza. Cu cat iti cere, iti iei alt laptop.

4 răspunsuri:
| Muresan_Marius_Ioan_1975 a răspuns:

Vorbeste si tu la service-ul HP, vezi ce zic ei se poate sau nu schimba placa video cu alta mai noua ca generatie.

| Paenalte_Alexandru_1997 a răspuns:

Cu dalta si ciocanul laughing)) Glumesc!