| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Din ce an sunt obligați oamenii sa aiba buletin in UE?

5 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Toate tarile au obligativitatea asta, chiar daca ii spune altfel, nu doar tarile membre UE. Si in SUA ai i.d. abrevierea de la document de identitate si asa mai departe.

| RAY a răspuns:

Ca sa calatoreasca in ue? Romania din 2007

| Violleta2022 a răspuns:

"Buletinul" ca si act de identitate a aparut in anul 1949, dar inaintea lui a existat un alt act de identitate din 1921.
"Cartea de Identitate" a aparut la 1 Ianuare 2011, aliiniindu-se standardelor internationale.

Inainte de a intra Romania in Uniunea Europeana, se putea circula in strainatate, numai cu pasaport.
Din momentul in care s-a intrat in uniunea Europeana, se poate circula cu Cartea de Identitate, doar in tarile UE.

Pe oameni nu-i obliga nimeni sa circule cu cartea de identitate in UE, la fel de bine poti circula si cu pasaportul, daca cartea de identitate este expirata, sau nu o mai ai.

| mihai69 a răspuns:

De la înființarea UE. Înainte, erau obligați de către fiecare țară în parte să aibă un act de identitate, indiferent cum îi spune.

| anonimg a răspuns:

Cred că acest lucru ține de fiecare stat în parte. Dacă ești în străinătate te poți informa la ambasada României atât pentru România cât și pentru țara respectivă.