| waXonwaXoff a întrebat:

Din ce limba provine cuvantul pitipoanca?

Răspuns Câştigător
| mixxjim a răspuns:

Pitipoanca este un cuvant din argou. unii sunt de parere ca ar putea fi o combinatie dintre piti, de la pasarea pitigoi, cu penaj foarte colorat, ca asa s-ar imbraca si persoanele denumite cu acest apelativ, sau ca pitigaiesc/vorbesc intr-una si aiurea, cum face pitigoiul si ca poanca ar indica ceva legat de o femeie (terminatia in a) nu chiar desteapta. altii spun ca nu se stie de unde vine, deci fiecare cu imaginatia lui :)) daca te pasioneaza domeniul, uite un articol despre o carte interesanta, zic eu, despre "noutatile" de limbaj, in special argotic :) http://www.adevarul.ro/......61107.html

6 răspunsuri:
| Clauvdgg a răspuns:

Romana laughing, cred

| zahy a răspuns:

Din limba "cocalar"

| zahy a răspuns (pentru zahy):

Si limba cocalar din limba "pitipoanca" iar ambele cuvinte din limba Romana

| simonik080 a răspuns:

Din romana ...str dorobantilor Bucuresti
laughing

| geo90geo90 a răspuns:

Din romana. Vezi mazdroanca pentru mai multe detalii.