| anonim_4396 a întrebat:

Din ce se face guma de mestecat?

5 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Guma de mestecat se obtine prin combinarea esentei de guma obtinuta pe cale sintetica cu indulcitori solubili, aromatizanti si coloranti alimentari. Esenta de guma se topeste la 115 grade Celsius, pana cand capata vascozitatea unui sirop gros. Apoi se amesteca cu indulcitori(sorbitol, xylitol, manitol, aspartam, acetsulfam k), bază de gumă, stabilizator E 422, întăritor E 414, arome, polifosfat de sodiu, colorant E 171, emulsificator lecitină de soia, agent de glazurare E 903, antioxidant E 320, colorant E 133.

Se amesteca ingredientele de baza, se filtreaza si se adauga treptat zahar pudra, glucoza lichida si diferite arome.

| 44-mytel a răspuns:

Din LATEX, care se extrage din Arborele de cauciuc.

Alte răspunsuri
| kayura a răspuns:

Cand eram mica mama imi spunea ca se face din piele de caine laughing ca sa nu mai mananc guma. Dar din ce am auzit se face din grau si nu mai stiu cewinking