| Joker3134 a întrebat:

Dintre meseria de pompier si IT-ist pe care ati alege-o si de ce?

11 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Alege ce iti place mai mult! Iti place aventura? Pompier. Iti place tehnologia? It-ist.

| RAY a răspuns:

IT-ist ca am calificare, experienta, imi place, e pasiunea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IT-ist clar, nu se compara salariul unui IT-ist cu al unui pompier.

| SynapseNinja a răspuns:

Eu aș alege IT-ist fiindcă îmi place mult să lucrez pe calculator, e o pasiune foarte mare de-a mea, mă pricep cât de cât și se câștigă bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Vanesa87 a răspuns:

Raspunsul meu este simplu si sper sa te ajute,ai doua meserii la poli opusi,dar traiesti in Romania, pentru ca ai dat doua variante posibile eu as merge pe pompier, in primul rand acestia care au afirmat care sunt de o potriva sau de alta, o fac pentru ca sunt in domeniu, dar nu logic sau real adaptat la viata actuala, exemplu
Salariu de pompier cu sporuri ajunge pentru inceput (in Romania) la 6500 ron, munca (doar atunci cand esti chemat la urgenta, un pompier face maxim 3 deplasari pe saptamana in rest sta, in caz de ceva foarte grav, gen disponibilitate de personal sa intervina si la al 4 lea caz in saptamana respectiva,)
Pe cand multi confunda domeniu IT cu cibernetica (acesta este alt subiect) un it-st incepe de la 2500 ron salariu,in functie de firma la care lucreaza salariu se modifica, ca benefiici are sporuri de perfomanta, ore optionale etc, la fel ca si mai sus, insa diferenta reala se vede in timp, un pompier legal intra la drept de pensionare la 40 ani, un it-st are nevoie de varsta de 65 de ani si o contributie salariala impresionanta ca sa poate egala un pompier la pensionare.
Pentru cei care isi permit sa ma contrazica pe domeniu ( pompier) mentionez ca locuiesc langa o baza de pompierii si am membri din familie care activeaza in domeniu, lasati cititul pe net haideti sa vrb de realitate.

Răspuns utilizator avertizat
| Vanesa87 a răspuns (pentru Joker3134):

Nu exista bun in cibernetica, acolo este next lvl, daca ajungi pe extern da merita ajungi leje la 4000euro lunar fara dureri de cap daca esti in Romania si ai relatii ceva spaga ajungi undeva la 1000 euro, bine inteles de inceput.

Răspuns utilizator avertizat
| Vanesa87 a răspuns (pentru Joker3134):

Depinde,si nu tine de noroc, depinde de tara si de cat de bine pregatit esti pentru evaluarea care o primesti in functie de job, recomandat este sa nu te duci prin firme din Romania care au contracte in afara.cel mai bine este sa te interesezi singur si sa aplici.

| MihaiPavel21 a răspuns:

Depinde de pasiunea fiecăruia, dar eu aș alege meseria de IT-ist pentru că e mult mai bine plătită și nu depui mult efort fizic.