| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa achizitionez un apartament si am gasit unul, dar bineintes ca prin agentie, deoarece nu prea gasesc direct proprietar. I-am comunicat agentului ca doresc sa il cumpar, dar acesta mi-a spus sa vin la firma, sa facem un pre contract si sa achit 1000 euro avans. Intrebarea mea este, de ce sa achit 1000 euro avans? Din cate stiu trebuie sa achit 50% din comisionul agentiei, apoi dupa ce se fac actele sa achit cealalta jumatate. Dar 100 de euro de ce..Cumva este vreo teapa? Poate s-a mai confruntat cineva cu situatii de genul si poate sa ma indrume. Multumesc

1 răspuns:
| Hammurabi a răspuns:

Da, e un mod de ați forța mâna să plătești un comision foarte mare. Comisionul agenției se poate negocia. Poți merge la ei și să le spui : "Domnilor, eu nu platesc agenției un comision mai mare de 500 euro. Dacă nu sunteți de acord, anulez tranzacția și voi încerca să iau legătura cu proprietarul pe alte căi." In felul ăsta le forțezi tu mâna si vor fi de acord cu 500 euro decât să nu se aleagă cu nimic.