| Elenaaa23 a întrebat:

Dubai este oras? Stiu sigur ca este stat dar nu sunt la fel de sigura ca este si oras.

Răspuns Câştigător
| blondissima a răspuns:

Ambele.
Wikipedia :
Dubai (pronunțat în engleză /duːˈbaɪ/; arabă دبيّ dubayy) este unul din cele șapte emirate ale Emiratelor arabe Unite (EAU) și totodată cel mai populat stat component.[5] Este poziționat la sud de Golful Persic, în Peninsula Arabică, situându-se pe locul secund în ceea ce privește teritoriul (după Abu Dhabi).[5] Dubai și Abu Dhabi sunt singurele entități federative cu drept de veto în cazul chestiunilor critice de importanță națională din cadrul legislaturii naționale.[6]

Orașe în Emiratele Arabe Unite
http://ro.wikipedia.org/wiki/Lista_ora%C8%99elor_din_Emiratele_Arabe_Unite

10 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dubai (pronunțat în engleză /duːˈbaɪ/; arabă دبيّ dubayy) este unul din cele șapte emirate ale Emiratelor arabe Unite (EAU) și totodată cel mai populat stat component. Este poziționat la sud de Golful Persic, în Peninsula Arabică, situându-se pe locul secund în ceea ce privește teritoriul (după Abu Dhabi). Dubai și Abu Dhabi sunt singurele entități federative cu drept de veto în cazul chestiunilor critice de importanță națională din cadrul legislaturii naționale.
Dubaiul are un climat subtropical.

| blondissima a răspuns:

@ Adrick : Distanta intre Riyadh capitala Arabiei Saudite si Dubai Emiratele arabe Unite este de 866 km.

| conundrum a răspuns:

Este un emirat din Emiratee arabe Unite nu este stat propriuzis

| Adrick a răspuns:

Dubai este un oras, din Arabia Saudita
Dubai - United Arab Emirates
http://maps.google.com/maps?hl=en&tab=wl

| AdyTtZa a răspuns:

E oras

| izaaa a răspuns:

Este si stat si oras!

smug...

fundita?:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, este oraş.

| AdrianaSmileBă a răspuns:

Da este oras. tongue

| karinutzza a răspuns:

Buna. dubai e un oras in india.doar atat un oras. sper ca te-am ajutat .fundaa.primaa