| Hexiled a întrebat:

Duminica voi face 18 ani si sunt in clasa a 11 a si trebuie sa completez o cerere pentru a primi alocatia pana la finaul clasei a 12 a. Pe foaie am de ales daca vreau sa o primesc prin posta sau pe card. Eu o vreau pe card si imi trebuie si extrasul de cont. Insa pe foaie trebuie sa scriu nr contului personal si nr contului de card. Intrebarea mea este: Aceste 3 conturi sunt aceleasi? Adica cel "RO..."

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de codul IBAN al contului de card, nu cred ca ai cont curent, nu se face pana la 18 ani.
Ar fi bine sa mergi la banca de unde ai cardul si sa intrebi, in orice caz daca vrei sa primesti alocatia pe card n-ai nevoie de alt cont.

| Hexiled explică (pentru Ioandelasal):

Am fost astazi la banca sa intreb si trebuie sa bifez ultima casuta (nr de card) si sa scriu contul ( RO...)

| Ioandelasal a răspuns (pentru Hexiled):

Exact ce ti-am spus in primul raspuns.

| Donsavas a răspuns:

Pana la 18 ani, nu ai cum sa ai un cont in banca, asta daca nu ti-au facut parintii. Daca da, vorbeste cu ai tai! te vor rezolva ei! Daca inca nu ai, fa-ti DUPA ce implinesti varsta de 18 ani! Alocatia se primeste pana termini liceul? De cand?

| Hexiled explică (pentru Donsavas):

Degeaba imi intreb parintii caci ei au carduri dar habar nu au cum sa scoata banii de la bancomat mereu trebuie sa i scot eu, sunt ambii in varsta si sunt depasiti de tot ce este nou si au o teama sa vorbeasca cu functionari sau persoane de genul asta (nu stiu de ce) si mereu trebuie sa ma descurc.
Alocatia se ia pana termini liceul, exemplul meu fac 18 pe 12 martie si nu ar trebui sa o mai primesc. Insa pot completa o foaie (cerere pentru solicitarea alocatiei) care o sa fie aprobata si voi primi alocatia in continuare pana termin liceul.

| CocaColaRO a răspuns:

Nu,nu sunt aceleasi.

| Clara1 a răspuns:

Contul personal este contul din banca pe care presupun ca nu il ai. Trebuie sa completezi acolo unde scrie despre card. O zi buna!

| Hexiled explică (pentru Clara1):

Am cont in banca pe numele meu, cardul la fel este. Aveam incertitudinea cu nr de cont si de card caci pe foaia pe care trebuie sa o dau am de ales daca vreau alocatia prin posta cu mandat sau pe card, iar la card trebuie nr contului personal si nr contului

| Clara1 a răspuns (pentru Hexiled):

Pe foaia cu alocatia ai de fapt 3 optiuni. Prima este prin mandat postal, a doua prin cont bancar, iar a treia pe card. Tu ne.ai spus ca o vrei pe card, bifeaza ultima casuta, introdu iban.ul apoi banca la care ai facut cardul.

| Hexiled explică (pentru Clara1):

Asa este am aflat azi dupa ce am intrebat la banca