| mihaita_mea a întrebat:

Dupa cat timp poti include in dieta unui bebelus cereale?

Răspuns Câştigător
| kaumi a răspuns:

Sunt cereale care pot fi date de la patru luni. Dar daca mergi pe alaptat la san si ii este suficient, poti merge pana la 6 luni cand ii incepi diversificarea. Noi avem trei saptamani de cand luam cereale, dar cate o lingurita in iaurt, sau cu fructele dimineata. Sunt diverse modaliati de a le introduce in alimentatie. Dar sunt si copii care nu le accepta. Succes cu alimentatia diversificata ca nu e treaba simpla delocwinking

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

"4-8 luni
Majoritatea bebelusilor pot incepe sa manance diversificat in aceasta perioada. Ii poti da cereale, care sa suplimenteze (nu as inlocuiasca) laptele. Cerealele sunt o sursa buna de fier, zinc si acid folic, dar nu contin indeajuns de mult calciu, proteina si grasimi ca si laptele.

Amesteca 4, 5 lingurite de cereale cu lapte sau cu apa si hraneste-l cu acest amestec o data pe zi pentru inceput. Fii atenta daca da semene de alergie."
http://www.babyonline.ro/......tatie.html

pupimik
| pupimik a răspuns:

Pe la 4 luni deja poti sa ii sa pape cereale