| anonim_4396 a întrebat:

Dupa terminarea unei scoli de politie, fie ea ca agent de penitenciar, jandarm etc statul te trimite unde au ei nevoie de personal? Sau te aloca unitatilor din orasul tau, ca sa evite platirea chiriilor? (care nu se acopera in totalitate oricum).

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Repartizarile se fac in functie de medie, la unitatile unde au ei nevoie.
Chiria cade in responsabilitatea ta, nu a unitatii militare sau a statului, desii legal, primesti un ajutor mic pentru chirie, daca nu esti in orasul natal.
Intamplarea face sa stiu, pentru ca am in familie un ofiter militar, care munceste de aproape 10 ani, la 300km de orasul natal, pentru ca acolo a primit repartitie si acolo este obligat sa munceasca.