| MamaligaCuCarnatzy a întrebat:

E adevarat ce scrie pe internet legat de media inaltimilor?
Salut TPU! Sunt destul de frustrat de inaltimea pe care o am (sunt scund) si de faptul ca e aproape imposibil sa ajung inalt... sper ca o sa ajung mediu.
In fine, am citit pe internet despre inaltimi si am vazut ca nu sunt foarte mari-cei mai inalti din lume sunt olandezii cu media inaltimi cam de 1.83-inaltime la care lumea ar considera ca esti doar inaltut.Hai sa zicem, ca aici mai merge, mai pare normal...dar exista tari unde media mi se pare f mica. De ex in Indonezia(unde cica sunt cei mai scunzi) media este 1.58-daca chiar asa este, pai as fi considerat categoric inalt acolo(eu fiind considerat de ceilati scund).Dar nu sunt sigur de chestia si sa va spun de ce:In Romania cica media e de 1.72-1.74 (nu mai stiu exact). Totusi cand merg pe strada sau prin metrou nu mi se pare ca media ar fi atat, ci mai mare. Fiind frustrat de inaltime tot timpul ma compar cu alti barbati pe care ii vad. Am gasit si mai scunzi, si cat mine si mai inalti dar daca ar sa fac o medie intre inaltimile lor asa la ochi sunt aproape sigur ca ar iesi mai mult de 1.74(mai ales cei de varsta mea).
Deci, ce scrie pe net legat de media inaltimilor e adevarat? Au olandezii in medie 183, romanii 174, indonezienii 158 sau sunt mai inalti si au facut statistica gresit.(sau mai scuzi dar ma indoiesc)

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Sunt niste statistici medicale care pot fi calculate din nou, pornind de la masuratori consemnate, de catre oricine; deci sunt corecte. Eu am 178, si vad peste tot ca sunt peste medie clar, deci e foarte plauzibil ca media sa fie 174. Ai apreciat gresit, din cauza ca ai dezvoltat deja un complex.

| xerxes1 a răspuns:

Tata are 173 mama 168 eu 182.
Ce-ai inteles?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Sunt niste aproximări, acum e imposibil să le scoată 100% corecte. Nu trebuie sa fii frustrat pe ceva ce NU poti controla, înălțimea e un factor genetic, nu poate fi modificată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu au nici-un sens. Depinde genetica. Tu poate sa-i depasesti pe-amandoi. In plus de ce e rau sa fii scund? Eu sunt prea inalt la 1.85. Ce-as vrea eu sa am 1.70 :/

| MamaligaCuCarnatzy explică:

Scunzi*