| NeverGonnaLetYouDown a întrebat:

E normal ca pe langa CV "angajatorul" sa-ti ceara "poza de buletin" si "poza de tip selfie cu buletinul la nivelul fetei" pentru a "participa la urmatorul pas in selectia candidatilor pentru interviu"? Toate acestea se cer prin intermediul Whatsapp, aceasta fiind singura modalitate prin care acestia pot fi contactati. De mentionat ca acestia au mentionat domeniul de activitate in anuntul de lucru insa nu si numele firmei... Nu stiu de ce insa nu-mi miroase a bine. Voi ce credeti?

19 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Datele din actul de identitate sunt necesare la intocmirea contractului de munca, care trebuie semnat de ambele parti (angajator si angajat), inregistrat in REVISAL si transmis la ITM, cel tarziu cu o zi inaintea inceperii activitatii angajatului.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mi e pare normal sa te identifice cu buletinul nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă nu menționează numele firmei, să nu dai.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu ți s-a cerut expres acordul pentru a da aceste date și nu ți s-a explicat motivul pentru care au nevoie de ele, e o încălcate a GDPR. Se poate chiar raporta celor care veghează la respectarea acestuia.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Si despre ce domeniu de activitate discutam? Niste dubiosi, nu le da nimic!

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru GabiDumitrescu):

Paza si protectie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Mdah, dubios rau. Tu cu cine discuti? Ce numar de telefon/nume are contactul de pe WhatsApp? Cu putin research s-ar putea sa descoperim cine e in spate...

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta ar fi numarul: 0799253371

| Frank51 a răspuns:

N-am văzut în viața mea așa angajator, și am un istoric bogat de interviuri(spre 100), la tot felul de firme atât mari cât și mici.

| Zuzu1991 a răspuns:

Chestia asta se practica in mod curent la video-chat
unde e absolut normal, din cauza ca asta e singura solutie prin care se verifica ca persoana e majora

cand te angajezi la altceva, e deja suspect cu spume, vor sa vada daca arati destul de bine sau ce

pentru ce job e interviul?

| NeverGonnaLetYouDown explică (pentru Zuzu1991):

Nu ma angajez la videochat, caz in care nu vad de ce ar trebui sa-mi confirme varsta. Nu inteleg de ce CV-ul nu ajunge totusi... ca pana la urma contine o poza recenta, date de contact, detalii cu privire la studii si multe altele.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

CV-ul NU TREBUIE sa contina poza! Dintr-o gramada de motive pe care nu le insirui aici. In alta ordine de idei, numerele cu 0799 se pare ca sunt folosite frecvent pentru fraude. P.S. Daca e firma de paza, ar trebui sa te vezi cu cineva face-to-face inainte sa iti ceara buletinul, sa fim seriosi.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Pai, nu am zis ca te angajezi la videochat, ci ca acolo se cere, deci e cusut cu ata alba slujba aia... pe care nu vrei sa spui din ce consta

| Werrich a răspuns:

Este suspect acest anunț.

| isemilia a răspuns:

Depinde ca ce vrei sa te angajezi. In general insa nici mie nu imi lasa o impresie prea buna. Cauta altceva.

| liliana77any a răspuns:

Buna!
Daca sunt grabiti sa te angajeze asa fac.
Daca nu iti convine acel anunt, mai cauta ai de unde sa alegi.

| InYourPants a răspuns:

Nu
Nu e normal
Asa iti cer poze astia care fac credite pe numele altora
Asculta intuitia

Răspuns utilizator avertizat