| laSoledad a întrebat:

Echipamentul individual de protectie se acorda de catre angajator:

a) gratuit in proportie de 50%
b) gratuit in totalitate
c) nu se acorda de catre angajator

Răspuns Câştigător
| criss8585 a răspuns:

Logic că gratuit. Am lucrat la o societate unde mi se asigura doar vestă fosforescentă şi mănuşi de protecție. Pantaloni şi bluze stricai la greu. În cazul ăsta poți invoca art. 55 lit. b) din Codul Muncii, demisia cu acordul părților. Şi dacă societatea refuză şi se pune curmeziş ca tu să lucrezi încă 20 de zile, poți invoca diverse motive cum ar fi: lipsa echipamentului de lucru, fără asigurare de sănătate şi altele. Dar da, echipamentul trebuie asigurat în totalitate de angajator.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

A nu se confunda echipamentul de lucru si echipamentul de protectie.

Echipamentul de protectie trebuie asigurat obligatoriu de angajator pentru angajat.
De fapt, echipamentul de protectie se cuprinde in deviz si este platit de clientul pentru care se lucreaza

Echipamentul de lucru se asigura periodic de catre angajator, mai ales daca este distinctiv personalizat pentru firma. Daca acel echipament se deterioreaza inainte de termenul de schimbare periodic, prevazut in contract sau contractul colectiv, atunci angajatorul poate solicita suportarea contravaloarii de la angajat, mai ales daca acesta poate fi facut raspunzator pentru stricaciune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara discutii, raspunsul corect este b)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

B-gratuit in totalitate.

| Iuly276 a răspuns:

Răspunsul este punctul "b"