| celmaitarenume a întrebat:

Este adevarat ca energizantele contin sperma de taur?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Lool, nu, taurina nu e spermă de taur

| doctorandus a răspuns:

Nu sperma de taur, ci taurină. Asta se găsește de obicei în carne. De exemplu pisicile rămân oarbe fără taurină.

| doctorandus a răspuns:

Dacă ai 60 kg, în jur de 60 grame din masa ta corporală constă din taurină.

| Wr3nch a răspuns:

laughing) nu. e un amino acid prezent in multe alimente. Plus ca in energizente se foloseste o forma sintentica.

| alina2k18 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Taurin%C4%83
''În produsele care conțin taurină, aceasta nu provine nici pe departe, așa după cum cred unii, din urină și spermă de taur (cu mențiunea că, într-adevăr, multe mamifere produc în testicule compusul respectiv, deci taurina este desigur prezentă în cele două lichide biologice anterior amintite). Oricum, în produsele alimentare se încearcă utilizarea substanței din surse non-animale, în așa fel încât vegetarienii să poată accepta fără probleme consumul.''

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, si lă de cal.

| Razvanel11234 a răspuns:

Nu
Taurina=un acid aminoetilsulfonic prezent în secreția biliară. Împreună cu acid colic formează acidul taurocolic. Se prezintă sub formă de cristale albe, solubile. Acestă substanță este produsă și de organismul uman, în special în mușchi, creier, inimă și sânge.