| GeorgeMihai a întrebat:

Este adevarat ca urmele aselenizarii pe luna se pot vedea cu un telescop performant?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista urme?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce inseamna pentru tine aselenizare? Se poate aseleniza si in alta parte decat pe luna? In alta ordine de idei, vrajeala. Uite ce zice Google fix in prima pagina - "As you're well aware, no telescope on Earth can see the leftover descent stages of the Apollo Lunar Modules or anything else Apollo-related. Not even the Hubble Space Telescope can discern evidence of the Apollo landings. The laws of optics define its limits." Pe scurt, nici cu mama telescoapelor nu vezi vreo urma de aselenizare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Dooh. Eu stiu de la ce vine. El nu stie de la ce vine si o da in pleonasme. Ca si cum ai zice ca ai amerizat pe mare.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să vezi niște urme de pași de 30 centimetri de la o distanță de 384.000 km?

Cu tehnologia și materialele actuale acest lucru este imposibil chiar și dacă ținta este în repaus complet față de observator și câmpul vizual este complet neobstrucționat.

În cazul nostru însă, mai ia în calcul și faptul că Luna orbitează cu o viteză de 3600 km/oră în jurul Pământului, care la rândul său se învârte în jurul propriei axe cu o viteză de 1670km/oră (la ecuator), și faptul că Pământul are o atmosferă.

| peperonies a răspuns:

Nu.

| dolceromania a răspuns:

Nu cred ca exista telescop asa performant sa poti vedea urmele de pe luna.