| Oliwer123 a întrebat:

Este buna aceasta masca pentru Acnee si pentru puncte negrE?

https://www.bioportal.ro/......ik-p15146/

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, este o porcarie extrem de scumpa pentru cei 15 ml pe care ii ofera. Lista de ingrediente este in ordine descrescatoare a cantitatii ingredientelor, primul ingredient din crema aia este apa, iar al 2-lea este ALCOHOL (ETHANOL) - iritant major care usuca tenul, il sensibilizeaza, distruge celulele pielii, impiedica procesul de vindecare al pielii, distruge bariera protectoare a pielii, iar pielea este expusa la bacterii si acestea se pot inmulti bine-mersi etc.

Produsul mai contine si alti iritanti, ex : SALVIA OFFICINALIS (SAGE) LEAF EXTRACT, PARFUM (ESSENTIAL OILS), LIMONENE etc. Nu are rost sa intru in detalii pentru ca produsul este din start un mare nu din cauza cantitatii de alcool.

Lactatele ( lapte, iaurt, branza etc ), sucurile accidulate si cu adaos de zahar, cafeaua, ciocolata, prajelile, snacks-urile, carnea de porc, conservele - favorizeaza aparitia acneei si inrautatirea acesteia. Fa un test si vezi cum se comporta tenul tau pe parcursul unei luni fara sa mananci aceste alimente, eu n-am mai avut probleme cu acneea de cand am renuntat aproape definitiv la lactate ( mai mananc cascaval, dar lapte sau iaurt nu ). Sucuri acidulate, prajeli, snacks-uri, alimentele grase si conservele ar trebui sa le elimini din alimentatie din proprie initiativa -nu sunt sanatoase si-ti fac rau. Daca ai pofta de ceva dulce poti sa mananci migdale, nuci, alune, fructe etc.

Daca vrei sa folosesti un produs care sa trateze cosurile iti recomand Bioderma Sebium Global - are ingrediente antiinflamatorii, calmante si acid salicilic. Acidul salicilic are efect antiinflamator, antibacterian usor, indeparteaza excesul de sebum din pori ( ala care produce cosurile ).

Tenul trebuie spalat de doua ori pe zi cu un gel de curatare bland, iti recomand Balea Med Ultra Sensitive Waschgel - nu contine iritanti si costa 9-10 lei. Il gasesti in magazinele DM :
https://www.dm.de/balea-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html

Nu iti stoarce cosurile pentru ca nu faci altceva decat sa imprastii bacteria P.Acnes ( cea care cauzeaza acneea ) si sa te alegi cu si mai multe cosuri. Schimba cat mai des fata de perna si prosopul de fata, dezinfecteaza zilnic castile( foloseste casti clip-on, cele obisnuite pot provoca cosuri daca firul iti sta lipit de fata ) si telefonul ( nu-l tine lipit de fata cand vorbesti la el ), nu-ti atinge fata cu mainile murdare – respectarea unor reguli de igena schimba multe.

Pentru puncte negre vezi raspunsul meu de aici : https://www.tpu.ro/......ra-pentru/