| anonim_4396 a întrebat:

Este obligatoriu sa dam apa din fantana proprie sau din instalatia proprie, pompierilor la stingerea unui incendiu declansat la vecini sau la alte persoane?

a) da
b) nu
c) numai daca sunt afectate bunurile proprii

Eu as spune ca nu ar fi exclusiv obilgatoriu, dar este moral sa dai o mana de ajutor daca ai putea. Tu ce parere ai?

2 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Bunul simt spune ca moral este obligatoriu perntru un individ moral

| laSoledad a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Exprimare intortocheata. obligatoriu - care trebuie urmat intocmai, care trebuie facut, indeplinit; impus, necesar, imperios, legiuit, constrângător, canonic, dogmatic, normativ etc

moral - care se referă la morala; etic, care este conform cu morala, cinstit, moralicesc, de bun simt

Chiar daca nu ar fi impus, obligatoriu sa oferi ajutor pompierilor apeland la instalatiile tale proprii, totusi tine de bun simt.